avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate MareProblema94

Activitate MareProblema94

Răspuns la discuția Pierderea drepturilor parintesti
Dl Martonze si dna avocat Liliana Gradinaru, va multumesc mult pentru lamuririle sumplimentare. Evident ca se va vorbi si cu un avocat, dar va multumesc foarte mult pentru lamuririle preliminare caci acum stiu si alte informatii si poate femeia sa isi modeleze actiunile in fuctie de ce am aflat de aici.
Răspuns la discuția Pierderea drepturilor parintesti
Ok, posibil sa nu fi inteles bine, imi pare rau daca v-am obligat sa repetati. Aceste informatii nu imi erau cunoscute, va multumesc mult pentru detalii, chiar sunt foarte folositoare. Am inteles cum sta situatia. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Pierderea drepturilor parintesti
Am inteles... Multumesc mult pentru raspunsuri. M-ati ajutat sa imi fac o idee de ansamblu asupra situatiei. Ca raspuns doamnei avocat, nu sunt sotia, ci o persoana din anturajul familiei. Copilul mare nu poate fi scutit de relatiile cu tatal sau daca in instanta isi exprima total dezacordul si dorinta de a nu mai avea legatura cu el?
Răspuns la discuția Pierderea drepturilor parintesti
Multumesc pentru raspuns. Copiii au 12, respectiv 4 ani. M-am gandit ca daca nu se intampla nimic prin parasirea domiciliului (nici eu nu citisem nicaieri ca ar pati cv din asta, dar nu sunt atotstiutor si prefer sa intreb unde nu sunt stapan pe informatii), atunci poate ca prin imoralitatea comisa pe ascuns se poate activa una dintre conditiile art 508 NCC avand in vedere ca nu este deloc in acest moment un exemplu pentru copii. Presupun ca pentru cel mare se ia in considerare parerea (nu si-ar mai dori sa aiba legatura cu el), dar pt cel mic... Dorinta ar fi ca cei 2 copii sa nu mai aiba leg cu tatal, sensibila fiind situatia celui mic pt care nu s-ar dori sub nici o forma preluarea de catre tata si ducerea acestuia in noul camin conjugal al tatalui. Citisem si despre faptul ca decaderea este provizorie, dar de asemenea m-am gandit ca poate nu am citit peste tot, nu am toate informatiile si e foarte important pentru mine sa vad cum gandesc cei activi in domeniu.
Răspuns la discuția Pierderea drepturilor parintesti
Da, probe sunt: SMS-uri, email-uri, conversatii inregistrate si conversatii telefonice inregistrate
Buna ziua. Nu stiu sigur daca s-a mai pus problema in modul in care o voi pune eu, dar necazul este urmatorul: familia este formata din mama, tata si 2 copii. S-a descoperit ca tatal copiilor are o aventura extraconjugala ce a fulminat cu aparitia unui copil. El pleaca f devreme de acasa si ajunge f tarziu iar cu ai sai copii interactioneaza extrem de putin. Pe cel mai mare l-a amenintat cu bataia si chiar l-a si lovit de cateva ori atunci cand il intreba de ce e asa mult plecat si pe unde isi petrece timpul. La sotie tipa des si de multe ori a facut mare scandal si a amenintat cu plecatul definitiv. Intrebarea mea este: daca el paraseste domiciliul definitiv (cu dorinta de a reveni nu pt a locui ci pt a mai vizita copiii), isi poate pierde drepturile parintesti? Avand in vedere si adulterul, poate fi cumva atacat in instanta? Conform art 508 din NCC cu atinge grav interesul superior al copilului prin exemplul extrem de imoral?