avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan.s

Activitate Razvan.s

Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Pai l-am semnat, pentru ca am fost putin constrans.
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Am inteles. Deci CIM inceteaza de drept la data notata pe el, indiferent de actul aditional?
Daca la sfarsitul contractului nu mai semnez prelungirea, firma nu poate sa ma oblige sa platesc, corect?

Va tot intreb pentru ca deja au inceput sa faca presiuni de genul, "lasa ca ai semnat, te-am legat cu lanturi, nu mai poti pleca"

Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Buna ziua,
Azi am semnat acel act aditional, fiind oarecum constrans sa semnez.
Domnule, Florin Cioca, dvs. ati zis ca acest act aditional nu are nici o valoare atata timp cat CIM inceteaza de drept. Imi puteti da un articol sau ceva prin ce pot invoca acest lucru?
Va multumesc frumos.
O zI frumoasa.
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Multumesc. Daca se inceteaza contractul din initiativa mea, se considera demisie? Ma tot interesez pentru ca sunt putin strans cu usa sa semnez acel act aditional.
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Buna ziua,
Mai am o intrebare. In CIM, la sectiunea "Alte clauze", scrie ca perioada de proba este de 15 zile. In aceste 15 zile, daca nu sunt multumit, eu am voie sa reziliez contractul, sau doar ei au voie in caz ca nu sunt multumiti de mine?
Multumesc !
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Va multumesc amandurora pentru raspunsuri si pentru promptitudine. O seara buna va doresc!
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Am inteles, multumesc.
Dar totusi, daca o sa ma "oblige" sa il semnez, cat de legal este acesta? Adica la sfarsitul perioadei de 3 luni, pot sa plec fara a plati nimic? Sau se poate ataca acesta daca vor incerca sa ma puna sa platesc contravaloarea cursului?
Răspuns la discuția Act aditional cursuri calificare
Sunt oarecum conditionat. Din punct de vedere legal, pot refuza semnarea semnarea actului aditional?
Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie:
Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, iar firma deja m-a trimis la un curs de calificare. In urma acestui curs, trebuie sa semnez un act aditional ca nu demisionez in urmatorii 4 ani, altfel platesc contravaloarea cursului plus toate cheltuielile pentru acest curs.
Mentionez ca in acest act aditional nu este specificat niciunde pretul cursului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.acest act aditional se poate incheia pe o perioada de 4 ani, eu avand contractul pe perioada determinata de 3 luni.
Este legal acest act aditional?
Ce se intampla daca dupa aceste 3 luni nu mai semnez contractul cu ei, se considera demisie?
Este legal sa ma oblige sa platesc?

Multumesc !