avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional cursuri calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional cursuri calificare

Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie:
Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, iar firma deja m-a trimis la un curs de calificare. In urma acestui curs, trebuie sa semnez un act aditional ca nu demisionez in urmatorii 4 ani, altfel platesc contravaloarea cursului plus toate cheltuielile pentru acest curs.
Mentionez ca in acest act aditional nu este specificat niciunde pretul cursului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.acest act aditional se poate incheia pe o perioada de 4 ani, eu avand contractul pe perioada determinata de 3 luni.
Este legal acest act aditional?
Ce se intampla daca dupa aceste 3 luni nu mai semnez contractul cu ei, se considera demisie?
Este legal sa ma oblige sa platesc?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 18 August 2017
Nu semnati un astfel de act, atat timp cat durata c.i.m. este determinata intrucat, in opinia mea, clauza respectiva nu are cum sa-si produca efecte daca c.i.m. inceteaza de drept.
Sunt oarecum conditionat. Din punct de vedere legal, pot refuza semnarea semnarea actului aditional?
Da, puteti refuza semnarea actului aditional.
Am inteles, multumesc.
Dar totusi, daca o sa ma "oblige" sa il semnez, cat de legal este acesta? Adica la sfarsitul perioadei de 3 luni, pot sa plec fara a plati nimic? Sau se poate ataca acesta daca vor incerca sa ma puna sa platesc contravaloarea cursului?
Buna ziua,
Daca aveti un CIM pe durata determinata este irelevant faptul ca semnati sau nu acel act aditional. CIM inceteaza de drept la expirarea lui deci nu va afecteaza financiar.
Puteti refuza prelungirea CIM.

Alte discuții în legătură

Refuz semnare act aditional prelungire contract de munca pe perioada determinata comrace comrace Buna ziua, Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an). M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca nesemnat. ciprianmuresan77 ciprianmuresan77 BUNA ZIUA, revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la ... (vezi toată discuția)
Intrebare demisie DrThrax2010 DrThrax2010 daca eu am semnat un act aditional de prelungire de 3 luni .. si nu am nici un act la mine .. pot sa plec fara preaviz ?? (vezi toată discuția)