avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional cursuri calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional cursuri calificare

Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie:
Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, iar firma deja m-a trimis la un curs de calificare. In urma acestui curs, trebuie sa semnez un act aditional ca nu demisionez in urmatorii 4 ani, altfel platesc contravaloarea cursului plus toate cheltuielile pentru acest curs.
Mentionez ca in acest act aditional nu este specificat niciunde pretul cursului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.acest act aditional se poate incheia pe o perioada de 4 ani, eu avand contractul pe perioada determinata de 3 luni.
Este legal acest act aditional?
Ce se intampla daca dupa aceste 3 luni nu mai semnez contractul cu ei, se considera demisie?
Este legal sa ma oblige sa platesc?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 18 August 2017
Pai l-am semnat, pentru ca am fost putin constrans.
Daca ati semnat actul de prelungire, atunci veti fi obligat la plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz semnare act aditional prelungire contract de munca pe perioada determinata comrace comrace Buna ziua, Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an). M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca nesemnat. ciprianmuresan77 ciprianmuresan77 BUNA ZIUA, revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la ... (vezi toată discuția)
Intrebare demisie DrThrax2010 DrThrax2010 daca eu am semnat un act aditional de prelungire de 3 luni .. si nu am nici un act la mine .. pot sa plec fara preaviz ?? (vezi toată discuția)