avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional cursuri calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional cursuri calificare

Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie:
Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, iar firma deja m-a trimis la un curs de calificare. In urma acestui curs, trebuie sa semnez un act aditional ca nu demisionez in urmatorii 4 ani, altfel platesc contravaloarea cursului plus toate cheltuielile pentru acest curs.
Mentionez ca in acest act aditional nu este specificat niciunde pretul cursului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.acest act aditional se poate incheia pe o perioada de 4 ani, eu avand contractul pe perioada determinata de 3 luni.
Este legal acest act aditional?
Ce se intampla daca dupa aceste 3 luni nu mai semnez contractul cu ei, se considera demisie?
Este legal sa ma oblige sa platesc?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 18 August 2017
Daca sunteti in perioada celor 15 de proba, nu este considerata demisie o astfel de incetare.

In notificare mentionati incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.
Buna ziua,
Azi am semnat acel act aditional, fiind oarecum constrans sa semnez.
Domnule, Florin Cioca, dvs. ati zis ca acest act aditional nu are nici o valoare atata timp cat CIM inceteaza de drept. Imi puteti da un articol sau ceva prin ce pot invoca acest lucru?
Va multumesc frumos.
O zI frumoasa.
Ultima modificare: Joi, 17 August 2017
Razvan.s, utilizator
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
....

Prin urmare, daca nu va mai prelungeste durata c.i.m. , dvs nu mai puteti lucra la acel angajator intrucat nu mai aveti raport de munca cu acesta si , ca atare, actul aditional incheiat nu are cum sa-si produca efectele.

Am inteles. Deci CIM inceteaza de drept la data notata pe el, indiferent de actul aditional?
Daca la sfarsitul contractului nu mai semnez prelungirea, firma nu poate sa ma oblige sa platesc, corect?

Va tot intreb pentru ca deja au inceput sa faca presiuni de genul, "lasa ca ai semnat, te-am legat cu lanturi, nu mai poti pleca"

Va multumesc frumos.
Razvan.s a scris:

Am inteles. Deci CIM inceteaza de drept la data notata pe el, indiferent de actul aditional?
Daca la sfarsitul contractului nu mai semnez prelungirea, firma nu poate sa ma oblige sa platesc, corect?
...


Corect, daca nu ati semnat actul aditional de prelungire

Alte discuții în legătură

Refuz semnare act aditional prelungire contract de munca pe perioada determinata comrace comrace Buna ziua, Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an). M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca nesemnat. ciprianmuresan77 ciprianmuresan77 BUNA ZIUA, revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la ... (vezi toată discuția)
Intrebare demisie DrThrax2010 DrThrax2010 daca eu am semnat un act aditional de prelungire de 3 luni .. si nu am nici un act la mine .. pot sa plec fara preaviz ?? (vezi toată discuția)