avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Lie Daniela

Activitate Lie Daniela

Sunt plecata in Anglia la munca si miam lasat fata in grija viitoarei soacre cu declaratie semnata la Primarie.Viitorul fost sot mia luat copilul de unde era si refuza sa mil inapoieze.Intre timp ma bagat la abandon familial(desi am acte care sa dovedeasca,ca trimit bani saptamanali la copil).Poate face asta?Si a doua intrebare este:am scris pe messenger cum fostu sot promite ca imi va da custodie unica dupa divort daca ii dau bani.Pot sa folosesc convorbirile in instanta si sa dovedesc ca nu este un tata capabil sa creasca copilul?
Tribunalul a stabilit locuinta minorei la mine.Intre timp am plecat in afara si am lasat copila la fosti socrii.Aici am intalnit pe cineva si cand mam intors in tara am mutat minora cu domiciliul in alta localitate(nu aceiasi din decizie).Aici are dr de familie,scoala si cand mam reintors in Anglia am lasat la Primarie(e luata in spatiu si fata si eu) o declaratie intre mine si viitoarea soacra...Cat a fost la ea am vb zilnic,am trimis bani si pachete.Fostul sot a dorit sa o ia pe,perioada vacantei si refuza sa ma lase sa vb cu ea,sa o vad si refuza sa o duca unde am lasato cand am plecat..Mai e valabila decizia de la Tribunal?Mai am dreptul sa imi iau copila innapoi?
Nu sa dat alta hotarare in care sa stabileasca locuinta copilului la tata...Am comunicat mereu cu ea(3-4ori pe zi)si nu am neglijato(am sustinuto financiar in fiecare saptamana).Copilul lam luat eu deoarece tatal la nastere nu a dorito si ma abuza fizic(copilul era prezent)si plateste o pensie alimentara fortat de tribunal...Acum nu ma lasa nici sa vb cu ea la telefon...Sunt disperata...
Decizia este inca valabila.Tatal era abuziv fata de mine si in prezenta copilului.Cat am fost plecata am contribuit la cresterea copilului si comunicam zilnic cu el.Asa ca nu miam neglijat cu nimic copilul.Cei care vb fara sa stie situatia mai bine ar tace(criso811)
Nu sunt divortata legal de sotul meu,dar nu mai locuim impreuna de 3 ani.Cand sa stabilit pensia alimentara sa stabilit si domiciliu copilul la mama.Intre timp fortata de siruartie am plecat in Anglia la munca.Sotul meu a luat fata de la domiciliu unde statea si refuza sa o înapoieze si refuza sa ma lase sa comunic cu ea.Ce drepturi am?