avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate m luca

Activitate m luca

Răspuns la discuția concediere colectiva - termene
da... codul muncii nu reglementeaza notiunea de preaviz.
totusi cred ca in proportie de 90% asa se procedeaza. se acorda acel inscris prin care salariatul este anuntat ca ii va fi desfacut contractul de munca pentru ca la sfarsitul perioadei de preaviz sa se emita decizia de concediere in care se mentioneaza ca a beneficiat de termenul de preaviz.
Răspuns la discuția concediere colectiva - termene
este limpede ca decizia trebuie inmanata dupa trecerea celor 30 de zile.
problema mea este daca preavizul (act separat de decizie) poate fi inmanat salariatilor in termenul acela de 30 de zile astfel termenul de preaviz sa se implineasca dupa trecerea celor 30 de zile.
sau trebuie sa astept sa treaca cele 30 de zile si apoi sa acord preaviz sa treaca termenul de preaviz si abia apoi sa emit decizia de concediere...
am si eu o nelamurire legata de termenele care trebuie respectate in procedura concedierii colective...
dupa ce s-a facut notificarea de initiere a consultarilor cu salariatii si aceste consultari s-au incheiat cu concluzia ca nu exista solutii pentru evitarea concedierii a venit timpul pentru notificarea ,,finala" prin care ITM si ANOFM sunt anuntate despre intentia de efectuare a concedierilor.
s-a facut si aceasta notificare si potrivit codului muncii trebuie sa treaca cel putin 30 de zile pana la inmanarea deciziilor de concediere.
intrebarea mea este daca in cuprinsul acestui termen de 30 de zile mentionat mai sus este posibil sa fie inmanat preavizul astfel incat termenul de 20 de zile (in cazul meu) sa fie cuprins in cel de 30 de zile.
cu alte cuvinte pot sa dau preavizul in cuprinsul celor 30 de zile? sau trebuie sa astept ca aceste 30 de zile sa treaca si abia apoi sa inmanez preavizul
multumesc