avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate Fillsfc

Activitate Fillsfc

Cunosc un caz, in care angajatorul (Dedeman) a fortat un angajat sa isi dea demisa, pe motiv ca a solicitat concediu medical. Acest lucru s-a intamplat in conditiile in care cel care a solicitat C.M a fost operat de hernie de disc in Italia si acuzand dureri de spate, s.a prezentat la medicul de familie cu documentele aferente si a obtinut concediul medical. Angajatorul a facut presiuni asupra medicului, in sensul ca l.a sunat personal si i.a transmis ca va sesiza D.N.A, , nemultumit de faptul ca a acordat acel concediu.
Dupa 3 zile angajatul s.a prezentat la serviciu si in loc sa ii fie inregistrat C.M., angajatorul l.a fortat pe angajat sa semneze o demisie, aducand in discutie faptul ca si sotia celui demisionat lucreaza tot la Dedeman si stie ca este insarcinata (4 luni) si s.ar putea sa primeasca mai multe sarcini de serciciu care implica cat mai multa activitate fizica, ceea ce ar putea sa ii faca rau. Discutia a fost de genul " am sa va fac viata un calvar, pana o sa vreti voi sa plecati". In acest context, sotul a demisionat fara sa stea pe ganduri si fara sa consulte o alta parere cu privire la legalitatea conditiilor impuse de catre angajator. Solicitarea mea este, daca imi puteti spune care ar fi pasii de urmat pentru a trage la raspundere activitatea angajatorului, macar in speranta ca nu o sa mai fie si altii pusi in situatia de a nu-si permite sa solicite concediul medical. Va multumesc!