avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1592 soluții astăzi
Forum Activitate Ancuta Diana

Activitate Ancuta Diana

Buna ziua!
Ma confrunt ch o problemă. Am plătit de 3 luni și ceva un avans pentru o locuinta , suma de 8500 euro. Am făcut un precontract la notar . Astăzi ne a sunat constructorul ca vrea sa ne dea banii înapoi deoarece nu o sa poată sa și respecte termenul de predare al locuinței stabilit și în contract deoarece are nu știu ce conturi blocate din cauza unei noi legi iar firma lui trebuie schimbată (nu am înțeles nimic concret neavând cunoștințe în domeniu). Ideea este ca pentru noi nu este deloc plăcută situația sa ne luam banii dați înapoi și atat . Mai ales ca în cintrat era stipulat faptul ca dacă renunțăm noi ca și cumpărători pierdem suna data, aceasta de 8500 euro. De altfel și la vânzător era menționat faptul ca dacă din rea voința nu își respecta termenul va fi obligat sa plătească dublul sumei avans. Nu ne încălzește acest fapt...vrem doar sa fie respectata înțelegerea făcută atât în preconttact cât și ceva verbala din partea vânzătorului. În plus...Mi se pare ceva suspect în faptul ca ne a spus ca nu poate înainta lucrările pentru ca au prioritate alte construcții. ..Iar aceasta unde am cumpărat noi apartamentul ar urma sa înceapă undeva la data la care trebuia deja predata, acum fiind la stadiul de cărămidă fără alte finisaje și îmbunătățiri și mai mult mi se pare ciudat ca nu promite nimic concret nici dacă luam acele 8-9 luni de întârziere de care insinuează, cera ce mă face sa cred ca își dorește sa ne dea banii înapoi și sa folosească imobilul după alte preferințe ale lui . Aștept părerile și sfaturile dumneavoastră. Mulțumesc!
Bună ziua! Am plătit avans 8500 euro pentru o locuință și astăzi vânzătorul ne a sunat sa ne anunțe ca nu o sa și respecte termenul de predare și ca acesta ar estima ca undeva după 9 luni de la termenul stabilit și care avem și acte notariale , dar nici atunci nu garantează ca ar fi gata. El susține ca are ceva bani blocați din cauza unei modificari de lege (nu am înțeles mai nimic, dar ăsta e ideea) și ca trebuie sa urgenteze construcția altor lucrări ca sunt prioritare...Și ca aceasta unde se afla imobilul pt care am plătit acontul o sa înceapă abia în perioada în care trebuia practic predata. Ideea este ca nu am încredere în ceea ce spune...Și nu mi se pare corect doar sa ne primim pur și simplu avansul dat inapoi, pentu ca în contract era stipulat faptul ca dacă cumparatoral se răzgândește își pierde aceasta suma data avans la constructor. De asemenea este stipulat ca vânzătorul dacă de rea credință nu își respecta termenul de predare este obligat sa plătească cumpăratorului dublul sumei-avans.