Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzătorul vrea sa ne restituie avansul pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzătorul vrea sa ne restituie avansul pentru locuinta

Bună ziua! Am plătit avans 8500 euro pentru o locuință și astăzi vânzătorul ne a sunat sa ne anunțe ca nu o sa și respecte termenul de predare și ca acesta ar estima ca undeva după 9 luni de la termenul stabilit și care avem și acte notariale , dar nici atunci nu garantează ca ar fi gata. El susține ca are ceva bani blocați din cauza unei modificari de lege (nu am înțeles mai nimic, dar ăsta e ideea) și ca trebuie sa urgenteze construcția altor lucrări ca sunt prioritare...Și ca aceasta unde se afla imobilul pt care am plătit acontul o sa înceapă abia în perioada în care trebuia practic predata. Ideea este ca nu am încredere în ceea ce spune...Și nu mi se pare corect doar sa ne primim pur și simplu avansul dat inapoi, pentu ca în contract era stipulat faptul ca dacă cumparatoral se răzgândește își pierde aceasta suma data avans la constructor. De asemenea este stipulat ca vânzătorul dacă de rea credință nu își respecta termenul de predare este obligat sa plătească cumpăratorului dublul sumei-avans.
Nu aveti ce face decat sa primiti banii dati ca avans apoi sa-l dati in judecata pe vanzator pt diferenta pana la dublul avansului conform antecontractului.