avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate absgaard

Activitate absgaard

Nu a produs accidentul intentionat. Nu a fost in stare de ebrietate, iar toate actele sunt in regula. Eu ca si proprietar al masinii si pasager am primit din partea spitalului 60 zile de recuperare, iar astfel doresc sa primesc despagubiri din partea societatii de asigurare.
In principiu nu a fost ea de vina, insa exista un dosar penal pe numele ei. Deci sa inteleg ca daca primesc bani din partea societatii de asigurari, soferita poate fi trasa la raspundere de catre acestia? Pentru ca nu imi doresc lucrul acesta...
Salutare,

Am fost implicat intr-un accident de masina destul de grav, masina fiind a mea insa eu am fost in dreapta, aceasta fiind condusa de o prietena. Am de stat 2 luni in recuperare in urma unor probleme la coloana vertebrala, iar intre timp m-au contactat o firma de despagubiri pentru a face un dosar de despagubiri din partea firmei de asigurare. In cele din urma, daca eu primesc bani de la firma de asigurare, exista posibilitatea ca acea firma de asigurare sa o dea in judecata pe soferita pentru a cere despagubiri la randul lor? Chestia este ca nu prea vreau sa i se faca rau soferitei in niciun fel prin cererea mea de despagubire din partea firmei de asigurare.

Va multumesc anticipat!