avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiCiridan

Activitate AndreiCiridan

Bună seara,
Scriu acest mesaj pentru a primi un sfat de la cineva care cunoaște procedura penala în ceea ce privește consumul de droguri de risc ( marihuana ). Luna aceasta s-a făcut un an de când am fost percheziționat de către un echipaj de politie în urma căruia s-a găsit asupra mea o cantitate mica de marihuana ( 0.2 g ). Am fost la secția de politie unde am dat o declarație, dupa care un agent a sigilat substanță și a spus ca o trimite către DIICOT iar mai apoi acestia urmând sa mă contacteze pentru clarificări. Am plecat speriat, fiind prima data când am fost pus intr-o astfel de situație, iar următoarele săptămâni am stat cu ochii pe cutia poștală și atent la orice apel cu număr "necunoscut". După o perioada am crezut ca sunt norocos și ca poate la o așa cantitate nu se mai obosesc sa intre pe fir. Greșit. Astăzi am primit o citatie în care sunt rugat sa mă prezint la DIICOT pentru dosarul penal deschis cu numele meu. Nu știu exact care este procedura dar din ce am reușit sa înțeleg nu contează cantitatea de substanta, în lege nefiind specificat acest lucru. Am consumat ocazional marihuana și ce a fost găsit asupra mea era pentru consum nicidecum pentru vânzare. Important de știut este ca nu eram singur când am fost oprit de echipajul de politie; eram împreună cu un prieten care a dat o declarație in calitate de martor acum un an. O sa fie și el citat acum ? I se poate schimba calitatea de martor în suspect în urma declarație ce urmează ? Este recomandat sa mă duc însoțit de avocat sau nu este cazul ? În tot anul acesta telefonul meu putea fi ascultat ? Ce se întâmplă când ajung la DIICOT în aceasta prima faza (sper eu, ultima) ? Am în minte o camera de interogatoriu cu clișeul polițistul bun și cel rau :). Va mulțumesc !