avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate aleinad87

Activitate aleinad87

Buna ziua? Are cineva idee unde se afla arhiva de la Uzina 2 Brasov. Mama mea a avut cartea de munca la o firma din Brașov, care a ars si sa dus dupa câțiva ani după cartea de munca, i-au refacut cartea de munca, dar pe ia apare doar vechimea de la acel loc de munca. Cum se poate recupera restul de vechime? La casa de pensie nu au putut sa o ajute.
Buna ziua! Sunt angajata unei la un magazin alimentar de imedia 6luni,mi.au facut 2 contracte de cate 3 luni,intre timp am rămas însărcinată , am intrat in concediu de risc maternal si patroana mi.a spus ca nu îmi mai poate prelungi contractul de munca, m.au trimis la casa de asigurari sa mă ia in coplata ei,la casa de asigurari mi.au spus ca ei im pot plăti medicalul doar dupa ce termin cu concediul de risc maternal si intru la concediu de sarcina si lauzie,asta ar însemna ca 3 luni de zile sa nu beneficiez de abolul nici un venit nici asigurare(doar daca îmi plătesc eu) , dar bănuiesc ca nici medicul de familie nu are de ce sa.mi mai elibereze concediu de risc din moment ce nu are cine sa il mai preia, si in ianuarie mie cine îmi va mai da cincedu cu cod 8 daca nu am terminat cu riscul maternal pana la final. Va rog din suflet sa mă lamuriti si pe mine ce e de facut. Va multumesc!