avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate haruko

Activitate haruko

Răspuns la discuția Amenda RATB
buna ziua,
am o situatie cu care nu m-am mai intalnit si nu stiu cum sa o abordez. datorita nebuniei de ieri cu "amenintarea de furtuna" din bucuresti, am lasat masina intr-un loc ferit si am plecat acasa cu tramvaiul. astazi m-am intors la birou tot cu tramvaiul. traseul implica schimbarea rutei de pe linia lui 8 pe linia lui 41. am taxat in 8, am ajuns la plaza si m-am suit in 41. cu gandul la telefonul care imi facea niste figuri am uitat sa taxez, cu totul. m-a prins controlul chiar la jumatatea primei statii si am coborat cu ei la lujerului. atunci am constatat ca nu aveam la mine in rucsac portofelul (deci nu aveam acte si nici bani la mine. nimic). la momentul respectiv nici nu imi aminteam daca cu o seara inainte am ajuns acasa cu el sau nu (ma oprisem sa cumpar niste apa si suc de la un magazin, pana sa intru in casa). controloarea mi-a cerut cnp-ul si pe baza lui a vazut la ei in sistem ca am avut abonament in trecut (in lunile in care nu am mers cu masina, din varii motive, imi faceam abonament, in rest, tin bani in portofelul electronic pentru astfel de cazuri in care am nevoie sa merg cu ratb-ul accidental). mi-au zis ca fara buletin nu pot sa imi intocmeasca procesul verbal si ca daca nu le dau 50 de lei (si chiar nu aveam de unde, fara portofel) o sa imi intenteze actiune in instanta si o sa imi vina amenda acasa de 300 de lei. m-a intrebat unde merg, ca vine cu mine sa ii dau banii. mergeam in dorobanti, asa ca a zis ca raman cu amenda de 300 de lei si ca o sa vina citatie de la tribunal, prin posta. chiar nu aveam nimic la mine, fara sa fi fost asta intentia mea. nu mi-au cerut sa semnez nimic. nu au intocmit nici un proces verbal. mi-au dat cardul de ratb inapoi si am plecat.
am verificat pe site-ul ratb si nu zice nimic de 300 de lei. e real? dupa ce am plecat am inceput sa ma gandesc daca nu cumva doar incercau sa ma faca sa scot niste bani de undeva...
ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
multumesc