avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters441080

Activitate ContSters441080

Liliana Gradinaru a scris:

Uau, da' suparat sunteti pe noi, astia de ne batem capul sa pricepem situatia si sa va ajutam!

Caminul este o zona de imbinare tevi de canalizare, asezat imediat inaintea sau dupa unele coturi, in scopul accesului la tevi in caz de infundare. El nu e ecologic sau nu, e doar o cutie prin care se poate ajunge la tevi.
Fosa ecologica este o cutie mai mare, sa-i spunem, din plastic sau fibra de sticla de regula, care retine si fermenteaza aerob si anaerob apa menajera, in scopul de a o returna in sol curata. Nu se cheama camin, se cheama fosa. Ea trebuie sa fie etansa ca sa functioneze.

Pentru ca lucrez destul de mult in imobiliare, vechi si noi, pe parte juridica, va ceream clarificari ca sa inteleg exact ce si cum. Este alegerea dv. daca le oferiti sau nu. In lipsa lor insa, nu avem ce face.
Am inteles ca in actele de proprietate nu exista acea hazna, dar nu cunosc daca ea exista mentionata pe undeva in vreun act. Nu am spus ca e trecuta la CF... Dar trebuie verificate cu atentie toate actele din spate, intreg istoricul, mai ales pentru a determina vechimea. Trebuie vazut tot, schite, declaratii primarie, orice.
V-as sfatui sa notificati si vecinii si fostul proprietar si sa negociati cu ei.

Moderator: Daca mai folositi cuvinte ca in mesajul anterior, nu mai editez, sterg mesajul. Multumesc pentru intelegere.



Ma rog, stiu ce e acela un camin, nu e cazul sa va strofocati atata. Nu inteleg de ce va atacati asa, daca va cititi inca odata ultimul dvs raspuns o sa vedeti ca intrebarile dvs aveau deja raspuns de cand am deschis topicul. Ma scuzati ca v-am retinut.

@moderAtor: da, puteti sterge tot. e inutila discutia, prea multe orgolii ranite prin jur. o zi buna.
anatiti a scris:

Deci totul este pe proprietatea dv. Dv. nu stiti de unde si pana unde sunt tevile respective. Le astupati, ca sunt pe proprietatea dv. si nu stiti de unde vin. Poluarea se va face in curtile si casele celor care au aceste canalizari, deci vor fi nevoiti sa nu le mai intrebuinteze. Dv. astupati haznalele respective nu propriu zis tevile: astupati niste gauri de pe proprietatea dv. Daca e proprietatea mea este a mea nu a vecinului.......



pai asta am sa fac. am si facut deja cu doi dintre ei. sa ma dea in judecata, le urez succes. habar n am ce erau gaurile alea pline.
Liliana Gradinaru a scris:

1. In primul rand trebuia sa intrebati ce este acolo. Apoi trebuie verificate actele sa vedem daca este mentionata undeva haznaua. Apoi trebuie verificat de cand sunt lucrurile asa cum sunt.
In functie de astea stabiliti caile de urmat.
2. Trebuie vazut ce tip de canalizare este? Catre reteaua publica sau aveti altceva, caci nu inteleg sintagma „camin ecologic”... In functie de asta sunt niste prevederi despre ipoteci legale si altele asemenea, dispozitiile legii difera in functie de tipul de canalizare.

Daca infundati sau deteriorati in vreun fel canalizarea inainte sa stiti cum stau, legal, lucrurile, puteti raspunde civil pentru pagubele produse. Infundarea canalizarii duce la deversarea in casele vecinilor a apei menajere si va dati seama cate pagube puteti face si, in caz ca lucrurile sunt legal acolo, puteti sa fiti si obligat sa platiti.



Pai daca era mentionata haznaua in actele de proprietate mai aveam discutia asta? Sincer nu inteleg intrebarea dvs...
NU EXISTA NIMIC LEGAL, am scris de mai multe ori ca a fost facut, probabil, la mica intelegere si fara ceva in scris. Existenta haznalei de care spuneam a fost "ascunsa" de vecinul care a foloseste, va spuneam ca am gasit o nu demult desi putea sa mi spuna ca doar am discutat cu el de n ori despre subiectul canalizare.

Mi se pare ireal ce mi spuneti dvs, am citit legea, nu ma poate obliga nimeni sa stau cu rahatul alora in curtea mea.
Mai e cineva aici care mi spune ca daca le astup tevile poluez mediul si le provoc vecinilor pagube. serios? Pai pe mine cine ma protejeaza? Am cam 5m cubi de rahat in curte, la vedere, si se pare ca ptr nimeni (ma refer la cei care si au dat cu parerea, avizata sau nu, ma depaseste) asta nu reprezinta incalcare a proprietatii, ca sa nu mai zic punerea in pericol a sanatatii mele.

"camin ecologic" nu este o
sintagma, este un produs. e un camin ecologic, o cutie/cazan din plastic cu intrari si iesiri.

mai explic inca odata: teava mare de canalizare, cea din azbest, este in curtea mea, si duce in strada in canalizarea publica. vecinii de care va zic au tevi trase pe sub pamant care ajung pana la teava principala (cea din curtea mea, deci trec pe sub gard pana in curte la mine; capacele caminelor respective nu erau la vedere ci cam la 30-40 cm sub pamant astfel jncat nu m vazut cand am cumparat; am aflat ulterior si m am apucat de sapat toata curtea si am descoperit 4 astfel de gropi cu capac; sunt pline si semi infundate caci au fost facute prost si teava lor nu intra direct in teava mare, mizeria deversanduse in camin care, fiind facut prost, colecteaza toata mizeria acolo;
cel cu haznaua- era o placa uriasa de beton in fata casei mele (distanta dintre care e de 2-3m) si am spart o sa refac trotuarul si am gasit aceasta hazna de 2x2 si adanca de 2m care e plina caci teava vine de la el pe sub gard)



trandafir2 a scris:

Se pune intrebarea (si nu numai aceasta) cum s-a ajuns in situatia asta, dvs asa ati cumparat?
Din cate se intelege, se pare ca este o "retea" facuta in acest fel, probabil pentru ca la vremea respectiva nu existau alte solutii ori a existat un unic proprietar care a divizat terenul si a vandut pe bucati ori alta situatie. In primul rand trebuie lamurit acest aspect al izvorului situatiei de fapt.



Asa am cumparat dar intrebarea mea era alta: caminele lor de vizitare sunt in curtea mea si sunt infundate si intrebam daca legal au dreptul sa mi incalce proprietatea in acest sens? am intrebat deja la primarie si mi s a spus ca legal n au voie sa le aiba aici.

in plus un alt vecin are o hazna in curtea mea, nu mi spuneti ca si pentru asa ceva trebuie sa ma plimb tot eu prin instante? de existenta acesteia nu stiam cand am cumparat si dansul a negat ca exista dar s a dovedit ca ea exista si o si foloseste.
POPA GHEORGHE a scris:

Prin astuparea canalizarilor vecinilor puteti crea poluarea zonei si veti intra in atentia Agentiei teritoriale de mediu si a inspectorilor primariei.
Daca nu va intelegeti cu vecinii pe cale amiabila pentru intocmirea unui proiect de ctii. de catre o firma autorizata, efectuarea de lucrari cu camine de separare, eventual fose septice si/ sau statie de epurare, etc., la costuri participand toti vecinii si dvs., veti fi nevoit sa deschideti actiune in instanta, sa solicitati instantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in domeniul ctii. si sa obtineti o hotarare definitiva a instantei care va trebui respectata.



Pai de cand sunt obligata sa am CAMINELE de vizitare ale vecinilor la mine in curte in conditiile in care sunt pline de rahat si mi au infundat canalizarea?
Buna ziua,

as dori sa stiu ce solutii legale exista pentru urmatoarele situatii:

1. vecinul din laterala casei mele isi deverseaza apa menajera intr-o hazna de cca 2x2 si adanca de 2m aflata la mine in curte la limita gardului; am descoperit o de curand caci avea placa turnata deasupra si nu am stiut ce este acolo; cand am spart placa am vazut ca teava lui de canalizare a fost introdusa prin bordura de beton a gardului meu). l am rugat de cateva ori sa o goleasca ca sa o pot astupa insa refuza sa faca acest lucru. Mie mi se pare abuz in toata regula ce face si nu consider ca ar trebui sa cer aprobarea nimanui sa infund teava prin care isi deverseaza rahatul in curtea mea insa voiam sa cer o parere avizata.

2. in teava de canalizare din curtea mea, teava ce duce in strada in canalizarea publica, sunt intepati alti 4 vecini iar caminele de vizitare (pline si ele!) sunt tot la mine in curte. sap de o luna de zile in continuu caci initial stiam doar de un vecin ca se foloseste de canalizarea mea insa am descoperit alte 3 astfel de "camine". sunt de fapt niste improvizatii - au spart conducta principala (este din aceea groasa din beton) si au bagat tevile care vin de la ei in zona respectiva ceva mai sus. gurile caminelor nu erau la nivelul solului ci erau sub pamant. toata canalizarea mea este infundata si nici unul nu vrea sa vina sa desfunde. le am oferit posibilitatea de a folosi in continuare canalizarea mea cu conditia sa si faca camin ecologic (chiar daca ramane tot pe proprietatea mea) dar n o scot la capat cu ei. Am sau nu dreptul sa le astup tevile care vin la mine in curte?

Va multumesc