Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinii de curte: cum le pot desființa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinii de curte: cum le pot desființa legal canalizările făcute pe terenul meu?

Buna ziua,

as dori sa stiu ce solutii legale exista pentru urmatoarele situatii:

1. vecinul din laterala casei mele isi deverseaza apa menajera intr-o hazna de cca 2x2 si adanca de 2m aflata la mine in curte la limita gardului; am descoperit o de curand caci avea placa turnata deasupra si nu am stiut ce este acolo; cand am spart placa am vazut ca teava lui de canalizare a fost introdusa prin bordura de beton a gardului meu). l am rugat de cateva ori sa o goleasca ca sa o pot astupa insa refuza sa faca acest lucru. Mie mi se pare abuz in toata regula ce face si nu consider ca ar trebui sa cer aprobarea nimanui sa infund teava prin care isi deverseaza rahatul in curtea mea insa voiam sa cer o parere avizata.

2. in teava de canalizare din curtea mea, teava ce duce in strada in canalizarea publica, sunt intepati alti 4 vecini iar caminele de vizitare (pline si ele!) sunt tot la mine in curte. sap de o luna de zile in continuu caci initial stiam doar de un vecin ca se foloseste de canalizarea mea insa am descoperit alte 3 astfel de "camine". sunt de fapt niste improvizatii - au spart conducta principala (este din aceea groasa din beton) si au bagat tevile care vin de la ei in zona respectiva ceva mai sus. gurile caminelor nu erau la nivelul solului ci erau sub pamant. toata canalizarea mea este infundata si nici unul nu vrea sa vina sa desfunde. le am oferit posibilitatea de a folosi in continuare canalizarea mea cu conditia sa si faca camin ecologic (chiar daca ramane tot pe proprietatea mea) dar n o scot la capat cu ei. Am sau nu dreptul sa le astup tevile care vin la mine in curte?

Va multumesc
Admin, administrator
Se pune intrebarea (si nu numai aceasta) cum s-a ajuns in situatia asta, dvs asa ati cumparat?
Din cate se intelege, se pare ca este o "retea" facuta in acest fel, probabil pentru ca la vremea respectiva nu existau alte solutii ori a existat un unic proprietar care a divizat terenul si a vandut pe bucati ori alta situatie. In primul rand trebuie lamurit acest aspect al izvorului situatiei de fapt.
Prin astuparea canalizarilor vecinilor puteti crea poluarea zonei si veti intra in atentia Agentiei teritoriale de mediu si a inspectorilor primariei.
Daca nu va intelegeti cu vecinii pe cale amiabila pentru intocmirea unui proiect de ctii. de catre o firma autorizata, efectuarea de lucrari cu camine de separare, eventual fose septice si/ sau statie de epurare, etc., la costuri participand toti vecinii si dvs., veti fi nevoit sa deschideti actiune in instanta, sa solicitati instantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in domeniul ctii. si sa obtineti o hotarare definitiva a instantei care va trebui respectata.
POPA GHEORGHE a scris:

Prin astuparea canalizarilor vecinilor puteti crea poluarea zonei si veti intra in atentia Agentiei teritoriale de mediu si a inspectorilor primariei.
Daca nu va intelegeti cu vecinii pe cale amiabila pentru intocmirea unui proiect de ctii. de catre o firma autorizata, efectuarea de lucrari cu camine de separare, eventual fose septice si/ sau statie de epurare, etc., la costuri participand toti vecinii si dvs., veti fi nevoit sa deschideti actiune in instanta, sa solicitati instantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in domeniul ctii. si sa obtineti o hotarare definitiva a instantei care va trebui respectata.

Pai de cand sunt obligata sa am CAMINELE de vizitare ale vecinilor la mine in curte in conditiile in care sunt pline de rahat si mi au infundat canalizarea?
ContSters441080, utilizator
trandafir2 a scris:

Se pune intrebarea (si nu numai aceasta) cum s-a ajuns in situatia asta, dvs asa ati cumparat?
Din cate se intelege, se pare ca este o "retea" facuta in acest fel, probabil pentru ca la vremea respectiva nu existau alte solutii ori a existat un unic proprietar care a divizat terenul si a vandut pe bucati ori alta situatie. In primul rand trebuie lamurit acest aspect al izvorului situatiei de fapt.

Asa am cumparat dar intrebarea mea era alta: caminele lor de vizitare sunt in curtea mea si sunt infundate si intrebam daca legal au dreptul sa mi incalce proprietatea in acest sens? am intrebat deja la primarie si mi s a spus ca legal n au voie sa le aiba aici.

in plus un alt vecin are o hazna in curtea mea, nu mi spuneti ca si pentru asa ceva trebuie sa ma plimb tot eu prin instante? de existenta acesteia nu stiam cand am cumparat si dansul a negat ca exista dar s a dovedit ca ea exista si o si foloseste.
Fostul proprietar de la care ati cumparat, probabil, a stiut/ a acceptat caminele si/ sau haznaua vecinilor aflate pe proprietate. Ca dvs. ati cumparat fara sa va asigurati de existenta acestora pe proprietate, nu au vina vecinii.
Daca veti face o intelegere amiabila cu vecinii, nu este obligatoriu ca proiectul in baza caruia se va reface canalizarea sa contina fose/ camine pe proprietatea dvs. In mod normal, acestea trebuie sa fie pe propietatea fiecaruia, dar in prezent nu sunt.
Instanta de judecata poate hotari remedierea situatiei existente si ca proiectul de canalizare ce se va intocmi/ realiza in comun de toti vecinii sa fie intocmit in conditiile mentionate mai sus, cu fose si camine pe proprietatea fiecaruia. La acest proiect ar trebui sa contribuie si primaria prin executia colectorului catre statia de epurare a comunei/ orasului.
Legat de blocarea canalizarii actuale, fara ca dvs. sa aveti o hotarare judecatoreasca si o alternativa viabila la ceea ce exista in prezent, daca va duce la poluarea mediului, puteti fi amendat de Agentia teritoriala de mediu.