avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate CAlexandraRaluca

Activitate CAlexandraRaluca

Acum cativa ani s-au instalat in aproape toate scarile de bloc tevi exterioare de apa. Acestea trec prin casa scarii nu prin ghenele din apartamente . La fiecare etaj sunt scoase 4 iesiri din teava respectiva prevazute cu apometru pentru cei care s-au bransat,Acestia nu mai platesc apa consumata la asociatie , ci li se emite factura direct de la Urban , iar plata se face la sediul lor. Sper ca s-a inteles :) .
Buna seara! Problemele noastre , ale locatarilor, au început în luna iulie când o țeavă de la subsolul blocului s a spart. Că prin minune după părerea mea apometrul ce a înregistrat pierdea din urmă spargerii a înregistrat un volum de 270 m³ de apa pierduta . Scară este alcătuită din 20 de apartamente din care 8 ap au trasa apa separat, 2 ap au depusă declarație că nu locuiește nimeni ( dar nu au apa trasa separat) , iar restul de 10 suntem noi cei care urmează din acțiunile doamnei președinte de asociație sa plătim pierderea de 270 m ³ de apa . Acum poate mă lămuriți dumneavoastră : cheltuielile de reparație și apa pierduta cine o plătește : toți locatarii sau doar noi cei care nu avem apa trasa separat ? Va rog daca aveți raspunsul la problema mea să îmi scrieți și legea . Mulțumesc anticipat!