avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate tudor06

Activitate tudor06

Buna ziua
Am rugamintea daca ma puteti ajuta intr-o speta de succesiue.
Mai exact noi suntem 5 frati si am dori sa deschidem succesiunea dupa mama (a decedat acum 17 ani) si
ulterior si pentru tata (a decedat anul acesta).
Mama a mai avut un fiu dintr-o casatorie anterioara (major cu sindrom Down) - in momentul de fata are ca tutore o matusa (cumnata mamei) care are grija de el.
De asemenea mama a mai avut 3 frati (doar unul mai traieste; unul nu are mostenitori, dupa celalalt frate au ramas 3 copii si matusa tutore)
De pe urma bunicilor materni (parintii mamei) a ramas o casa si o curte pentru care nu s-a facut pana in momentul de fata nicio succesiune (bunicul a murit inaintea mamei,
iar bunica materna, dupa mama la aproximativ 8 ani). Situatia actelor acestei case este complicata (matusa care locuieste in prezent acolo nu detine acte de proprietate in totalitate cu privire la casa si nu stie exact unde sunt - posibil ca bunicii in timpul vietii
neclarificand situatia proprietatii le-au omis sau pierdut).
De partea cealalta, mama impreuna cu tatal nostru au avut un apartament impreuna (este obiectul succesiunii care dorim sa o facem).
Noi, impreuna cu ceilalti mostenitori ramasi in urma mamei si fratilor ei (fratele nostru vitreg-matusa tutore, 3 copii ai matusii ramasi mostenitori in urma unuia dintre fratii mamei si fratele mamei care traieste) am convenit amiabil
sa gasim o solutie ca fiecare parte sa renunte la mostenire; noi cei 5 frati la partea de mostenire din acea casa, iar fratele vitreg prin tutore la partea de apartament ce i se cuvine.
Din cate am inteles ar exista de asemenea o problema in ceea ce priveste fratele vitreg, deorece matusa mea ca tutore ar avea nevoie intr-un fel de acordul autoritatii tutelare pentru a da semnatura de renuntare la partea de apartament.
Intrebarea mea ar fi ce pasi procedurali ar trebui sa fac pentru a solutiona cat mai repede si fara costuri foarte mari aceasta problema (mi s-a sugerat inclusiv solutionarea in instanta datorita situatiei complicate).
Va multumesc