avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Activitate Andreeaivanciu

Activitate Andreeaivanciu

Buna seara,

Am o mare rugăminte dacă ma puteți ajuta v-as fi recunoscătoare toată viața. Anul trecut am semnat un contract pentru un eveniment care trebuia sa aibă loc anul acesta pe 07.10.2017, din motive personale evenimentul nu va mai avea loc , eu anunțând restaurantul ca nunta nu va mai avea loc pe 12 August 2017. Cei de la restaurant mi-au spus ca este din scurt ca nu își pot lua alt eveniment și ma vor da in judecată fiind obligată sa plătesc toată suma. Menționez ca in contract scrie ca avansul nu se returnează in caz ca din motive personale beneficiarul nu va onora evenimentul iar undeva mai sus scrie ca dacă beneficiarul nu mai dorește sau refuza desfășurarea evenimentului se obliga sa achite integral toată suma. Întrebarea mea este dacă am vreun câștig de cauza in caz ca prestatorul ma va da in judecată ? E vorba de clauza abuziva? Nu mi se pare normal sa mai perceapă avans atâta timp cât eu prin semnarea contractului sunt obligată sa plătesc suma indiferent de situație. Mulțumesc frumos