avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract nunta
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract nunta

Buna seara,

Am o mare rugăminte dacă ma puteți ajuta v-as fi recunoscătoare toată viața. Anul trecut am semnat un contract pentru un eveniment care trebuia sa aibă loc anul acesta pe 07.10.2017, din motive personale evenimentul nu va mai avea loc , eu anunțând restaurantul ca nunta nu va mai avea loc pe 12 August 2017. Cei de la restaurant mi-au spus ca este din scurt ca nu își pot lua alt eveniment și ma vor da in judecată fiind obligată sa plătesc toată suma. Menționez ca in contract scrie ca avansul nu se returnează in caz ca din motive personale beneficiarul nu va onora evenimentul iar undeva mai sus scrie ca dacă beneficiarul nu mai dorește sau refuza desfășurarea evenimentului se obliga sa achite integral toată suma. Întrebarea mea este dacă am vreun câștig de cauza in caz ca prestatorul ma va da in judecată ? E vorba de clauza abuziva? Nu mi se pare normal sa mai perceapă avans atâta timp cât eu prin semnarea contractului sunt obligată sa plătesc suma indiferent de situație. Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Kyya , utilizator 18:26, 25 Iunie 2021
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti si mie daca ati rezolvat ceva si daca da cum. Va multumesc frumos! Seara buna.

Andreeaivanciu a scris:

Buna seara,

Am o mare rugăminte dacă ma puteți ajuta v-as fi recunoscătoare toată viața. Anul trecut am semnat un contract pentru un eveniment care trebuia sa aibă loc anul acesta pe 07.10.2017, din motive personale evenimentul nu va mai avea loc , eu anunțând restaurantul ca nunta nu va mai avea loc pe 12 August 2017. Cei de la restaurant mi-au spus ca este din scurt ca nu își pot lua alt eveniment și ma vor da in judecată fiind obligată sa plătesc toată suma. Menționez ca in contract scrie ca avansul nu se returnează in caz ca din motive personale beneficiarul nu va onora evenimentul iar undeva mai sus scrie ca dacă beneficiarul nu mai dorește sau refuza desfășurarea evenimentului se obliga sa achite integral toată suma. Întrebarea mea este dacă am vreun câștig de cauza in caz ca prestatorul ma va da in judecată ? E vorba de clauza abuziva? Nu mi se pare normal sa mai perceapă avans atâta timp cât eu prin semnarea contractului sunt obligată sa plătesc suma indiferent de situație. Mulțumesc frumos

Bună seara !
Va rog să mă ajutați cu un răspuns !
Am avut nunta programată anul trecut,in 2020 ,dar datorita pandemiei nu s-a putut ține evenimentul ,iar telefonic am stabilit cu patronul sa reprogramez pentru anul acesta,in octombrie. In luna aprilie a acestui an,pentru că nu știam sigur cum va fi situația cu evenimentele anul acesta și pentru că nu era nici sigur de cei invitați ,că vor veni, am decis sa reprogramez pentru anul următor ,in 2022. La momentul respectiv,patronul a spus că rămâne să vorbim in luna iunie 2021. Am luat legătura astaZi și i-am spus că doresc reprogramare,însă el nu este de acord. Ce pot face ? Contractul pe care l-am semnat este din 2019,cu data evenimentului in 2020. Contract pe anul acesta sau vreun act adițional ,nu am semnat. Mă obligă să plătesc pe lângă avansul oprit,și un procent din suma totala daca anulez sau daca reprogramez. Ce pot face ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inchiriere sala nunti Gradinariu1991 Gradinariu1991 Buna ziua, Am o situatie si am nevoie de o opinie din punct de vedere juridic. Am programat la restaurant nunta, pentru 4 iulie 2020. Am achitat un avans ... (vezi toată discuția)
Returnare avans formatie adriana.cris adriana.cris Buna ziua, Am semnat un contract cu o formatie pentru luna septembrie 2020. I-am instintat in luna mai ca datorita pandemiei vom muta data evenimetului in ... (vezi toată discuția)
Nerespectare intelegere intre parti Adelina Tanase Adelina Tanase In 2019 am rezervat un local pentru nunta. Nunta ar fi trebuit sa aiba loc in 2020.Am semnat atunci un contract, am platit un avans de 3000 lei. Ne-au fost ... (vezi toată discuția)