avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Returnare avans formatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Returnare avans formatie

Buna ziua,
Am semnat un contract cu o formatie pentru luna septembrie 2020. I-am instintat in luna mai ca datorita pandemiei vom muta data evenimetului in 2021 si am solicitat returnarea avansului. Ne-au oferit alte datele libere pe care le-am refuzat si un voucher de valoarea avansului pe care iarasi l-am refuzat. Nu vor sa ne retuneze avansul pe motiv ca in septembrie 2020 evenimentele au fost permise dar nu vor sa inteleaga ca eu nu puteam organiza cu 50 de persoane o nunta. In contract scrie ca avansul nu se returneaza daca beneficiarul renunta la contract. Ce pot face pentru a imi primi avansul inapoi?
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
adriana.cris, utilizator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 10:23, 2 Aprilie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Voucherul nu îl puteati folosi in anul 2021 pentru noua reprogramare?
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat
Ba da, avem contract si factura primita pentru avans.
Ei ne-au spus ca, cf contractului:
Rezilierea prezentului contract la cererea beneficiarului nu va avea nici un efect asupra obligaţiilor deja scadente intre părţile contractante.
Avocat Neagu Elena a scris:

Reprogramati evenimentul ca sa nu pierdeți avansul.
Probabil ca nu aveti un contract încheiat cu ei astfel incat sa putem discuta punctual pe clauzele contractuale.

Pai daca ei nu erau liberi la data la care am ales noi sa reprogramam, nu avem ce sa facem cu el. Problema este ca ei considera rea vointa pentru ca ne-au oferit undeva la 10 date in 2021 la care sunt liberi iar noi alesesem alta data. Ni s-a propus sa il folosim noi sau altcineva la alte evenimente dar am refuzat.

Avocat Neagu Elena a scris:

Voucherul nu îl puteati folosi in anul 2021 pentru noua reprogramare?

au incasat niste bani pentru care nu presteaza nimic si au tupeul sa ne spuna ca noi dam dovada de rea vointa. Noi am muncit pentru acea suma de bani pe care le-am oferit-o ca avans.
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
In contract scrie ca avansul nu se returneaza daca beneficiarul renunta la contract.


Aici avem cheia discutiei.
E foarte simplu. Ori acceptati conditiile impuse de ei, ori pierdeti banii.
In rest, sunt vorbe goale.
Ati semnat un contract pe care acum nu doriti sa-l respectati sau il interpretati cum doriti dvs.

Alte discuții în legătură

Returnarea banilor sub forma de voucher LauraG1974 LauraG1974 Deoarece s-a anulat turneul unei trupe care urma să aibă concert și în România, cei de la iaBilet.ro m-au anunțat că banii pe care i am platit pe bilet ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract nunta Andreeaivanciu Andreeaivanciu Buna seara, Am o mare rugăminte dacă ma puteți ajuta v-as fi recunoscătoare toată viața. Anul trecut am semnat un contract pentru un eveniment care ... (vezi toată discuția)
Amanare a nuntii din partea organizatorului CristianCondrea CristianCondrea Buna seara, la finele anului 2019 am incheiat un contract cu o locatie pentru eveniment tip nunta pentru data de 13 Iunie 2020, in martie 2020 s a instaurat ... (vezi toată discuția)