avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate corina-mirela

Activitate corina-mirela

Răspuns la discuția Insolventa
Va multumesc pentru cooperare. Intre timp problema s-a rezolvat.:)
Răspuns la discuția Insolventa
Iti multumesc mult pentru raspuns, lukacs. Speram ca se mai poate face si altceva. Noi avand calitatea de creditor chirografar................din ce mai ramane :D
Discuție Insolventa
De putin timp sunt jurista la o instituţie publică şi deja ma confrunt cu o situaţie dificila pt mine. Apelez la amabilitatea, inţelegerea şi experienta dvs.
Asadar: am "mostenit" un dosar, a carui istorie, pe scurt este urmatoarea: în 2002 a avut loc un accident intre masina instituţiei noastra- condusa de conducator auto angajat- a, avariat fiind un autobuz apartinand RAT. Reparatiile au fost efectuate de catre compania lor de asigurari, care prin actiune in instanta, a solicitat despagubiri.
Instanta de judecata a stabilit vina axclusiva a soferului nostru şi a dispus obligarea la plata in solidar a institutiei noastre impreuna cu soferul. Noi am chemat in garantie compania noastra de asigurari, dar surpriza! era în plina procedura de reorganizare judiciara !!
Întrebarea mea este : Cum putem sa chemam in judecata compania noastra de asigurari si sa recuperam sumele de bani?!
Va multumesc anticipat!