avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia N

Activitate Claudia N

Buna ziua!
Sunt profesor invatamant prescolar, cu doctoratul in domeniul filologie obtinut in 2012, echivalat cu gr. I in 2014, si nici o data nu am beneficiat de sporul de doctorat pe motiv ca nu este in domeniul meu de activitate...nu am gasit nicaieri care e domeniul de activitate la inv. prescolar....Explicatia de la inspectorat a fost ca daca as ocupa catedra de lb. romana se poate plati, altfel nu. Cu toate acestea am citit pe forumuri ale cadrelor didactice ca au fost cazuri in care s-a recunoscut doctoratul in domeniile fundamentale, dat fiind faptul ca se predau la nivel prescolar. Ce pot sa fac acum? Am vreo sansa sa primesc acest spor?
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Sunt profesor in inv. prescolar ( educatoare ) si am obținut titlul stiintific de doctor in domeniul filologie încă din anul 2012. Chiar daca am solicitat scris plata sporului de doctorat de nenumărate ori mi s-a răspuns ca nu se poate deoarece nu am doctoratul in domeniul stiinte ale educației. Acum avem in unitate o colega care a obținut titlul de doctor in domeniul stiinte ale educației si ii este platit sporul de doctorat. Daca fac din nou cerere am vreo sansa sa primesc si eu acest spor? Ce alta cale exista?Va multumesc anticipat.