avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate icarus02ro

Activitate icarus02ro

Martonze, nu va trece o luna de zile si cainii vor fi iar pe strazi dupa ce se vor fi cheltuit, in zadar, pentru noi (sigur, cu folos pentru ei) alti bani din buzunarele noastre pentru un Referendum organizat, desi stiau ca n-are nicio valoare. Si-atunci, ma gandesc si intreb, fiindca tot suntem pe un site de specialitate, chiar nu exista o cale juridica de a trage la raspundere civila si penala pe toti cei ce au hotarat o actiune sortita esecului din start? La urma urmei sunt administratorii banilor nostri si, ca orice administrator, ar trebui sa dea socoteala, sub toate formele juridice, pentru modul de gestionare a acestora. Poate, daca ar fi condamnati cativa dintre ei pentru asta, ceilalti s-ar gandi mai bine daca sa risipesca sau nu banii contribuabililor.
Dle av. U.B.I.K

[EDITAT]
Dvs. ati auzit de raspunderea personala pentru fapta animalelor?
Daca era cainele vecinului dvs., ce ati fi facut? Ati fi cerut instantei pedeapsa cu moartea pentru animal?
Pentru ceea ce au facut de-a lungul timpului cainii comunitari (fiindca sunt comunitari, nu maidanezi) suntem la fel de vinovati (cel putin civic si moral) si dumneata, si eu, si vecinul, toti membrii comunitatii in care aceste animale traiesc ! Va convine sau nu, acesta-i adevarul.
Din punct de vedere legal, insa, vinovate sunt Institutiile care au obligatia legala de a asigura o viata civilizata, atat mie, cetateanul, cat si cainelui. Exista legi in acest sens, n-ar fi rau sa le studiati.
In concluzie, in loc sa strigam "moarte cainilor" mai bine ne-am trezi, macar acum in al 12-lea ceas si am trage la raspundere pe toti cei pe care i-am investit cu puterea si le-am dat fondurile necesare pentru a administra problema cainilor comunitatii si n-au facut-o.
Cu respect
Masura logica pe care ar trebui s-o luam este tocmai gasirea adevaratilor vinovati, iar acestia, cu siguranta, nu sunt cainii !
Cred ca Dumnezeu isi da singur palme pentru greseala de a da 2 neuroni unor creaturi pe care le-a facut apoi bipede dandu-le, astfel, tupeul sa se numeasca Oameni !!!!!
Daca El nu facea greseala asta aceste creaturi nici macar nu ar fi avut sansa de a se numara printre patrupedele-n discutie, ci ar fi fost cel mult niste gandaci pentru externinarea carora nimanui nu-i va trece vreodata prin minte ca ar fi nevoie de un Referendum.
Dar, daca tot sunt "fiinte superioare" de ce sa nu se considere si ele Dze-ul patrupedelor ?
Daca aceste creaturi, autoproclamate "oameni", s-ar obosi sa-si puna la treaba cei 2 neuroni poate ar intelege ca nimeni nu-si doreste ca acesti caini sa marsaluiasca pe strazi si, cu atat mai mult, sa se intample grozaviile care ne-au oripilat pe toti.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii omoram !
Sunt caini comunitari, deci ai comunitatii si, prin urmare, ai fiecaruia dintre noi si, fiindca sunt ai nostri, trebuie sa ni-i asumam, sa avem grija de ei si sa raspundem pentru ei !
Dar, ca orice comunitate din lumea asta, ne-am delegat si am platit persoane, anume desemnate, care sa se ocupe de acesti caini, iar daca ele nu si-au facut treaba si ne-au cheltuit banii, in foarte mare parte in interes propriu, trebuie sa omoram animalele?
NU!.
Trebuie trasi la raspundere, inclusiv pentru uciderea copiilor nevinovati, acei ce aveau obligatia civica, morala si legala de a nu-i lasa pe strazi si a-i duce in adaposturi.
Primaria Bucurestiului are alocate din bugetul propriu, deci din banii nostri, 3,3 mil euro special pentru strangerea, adapostirea si hranirea cainilor.
Din aceasta suma, insa, pentru hranirea animalelor sunt alocate 20.000 euro iar pentru strangerea lor aproape "0".
Diferenta...?
Prin urmare, daca acesti insetati de sange care cer eutanasierea ar putea, cu cei 2 neuroni, sa gandeasca cat decat logic ar cere acelor indivizi care au avut si au in administrare milioanele de euro sa dea socoteala, inclusiv penala, pentru tot ce au facut si, mai ales, pentru tot ce n-au facut si, in loc de decimarea animalelor, ar cere ca toti cei vinovati sa ia in custodie personala cei 65.000 de caini pe care i-au lasat pe strazi flamanzi ceeand premisele unor tragedii !
Asta ar face daca-ar putea gandi...insa...
Din pacate aceste creaturi sunt printre noi si dau, cu votul lor iresponsabil, girul faptelor criminale ale altora !
Eu, personal, as cere Referendum pentru interzicerea dreptului de vot al tuturor creaturilor cu 2 neuroni...X-(