avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters442878

Activitate ContSters442878

Copii sunt atasati de mine la maxim. Eu i-am crescut simgura eu i-am dus la gradi si i-am adus. Eu ii duc si ii aduc si in prezent, copii fara mine nu se duc nicaieri. Cel putin acuma pana la varsta asta asa este. Ce va fi in viitor vom vedea. Dar indiferent ce om esti mic sau mare batran sau tanar eu consider ca simti din vocea cuiva daca te place sau nu. Niciodata nu o sa imi fac vreo problema in sensul acesta, adica vaaaai doamne vine si atrage copii spre el. Sa fi egoist indiferent si nepasator sunt ai acestea niste calitati ale unui om si nu o sa se schimbe acel om niciodata. Acel om niciodata nu va fi capabil sa mearga o ora cu copii la vreun loc de joaca sau intr-un parc de joaca. Cand copii isi doresc ca de ziua lor sa vina si tata cu un cadou si tata lipseste de fiecare data oare ce parere isi fac copii despre un asa om?
Haidati nu mai dramatizati pt ca tatal e mai preocupat de sanatatea mamei lui decat de proprii lui copii. Deci sentimentele nu se schimba peste noapte. Am petrecut toata vara aceasta la tatal copiilor dar am fost o pacoste pt familia lui si pt el asa ca in septembrie ne-au dat viteza de acolo pe motiv ca nu ne intelegem. Deci libertatea e mai frumoasa decat timpul petrecut langa copii.
Asa ca nu este nici o sansa la nimic bun in viitor pt ca si copilaria tatalui a fost o trauma pt el si el nu se va mai schimba in veci.
Deci vorba "tatä este cine te creste nu cine te face" este foarte adevarata.
Alllooooo oameni buni!!!!!
Revin cu detalii!!!
Sunt o mamica care am terminat o facultate de drept la zi. Deci imi cam cunosc drepturile si limitele.
Inteleg si ce inseamna sa fi acea mama care ingradeste drepturile copiilor prin ai indeparta de tata prin orice tertipuri.
Eu nu ingradesc dreptul nimanui de a veni si a se apropia de copii. Oare nu se intreaba nimeni despre ce inseamna intrebarea din titlu??
Vroiam sa stiu daca exista vreun mod in care as putea sa il oblig pe tatä sa petreaca timp cu copii nostri.
Despre ce se discuta? Si un ce directie s-a deviat intrebarea mea din titlu???
Deci eu vroiam sa stiu cum il pot apropia de copii. Nici gand sa indepartez copii prin amenintari sentimentale gen "nu te mai iubesc daca mergi la tata".
Copii sunt indiferenti la cuvantul "tata", indiferenti la persoana "tata" pt ca el urla mereu la ei, "nu ii voia aia aialalta" etc. Deci copii sunt indiferenti referitor la tatal lor.
EU VROIAM DOAR SA IL APROPII PE TATAL DE COPII. NICI GAND SA II INDEPARTEZ. Tatal copiilor locuieste cu mäsa si e inca legat de fusta ei. Eu m-am saturat sa vina toate numai din partea mea. Eu duc copii la el acasa mereu,daca nu ii duc e si mai bine pt ei. Daca eu nu mai misc un deget ei uita de noi. Deci toate se desfasoara atata timp cat eu am bunavointa. Dar eu m-am saturat tot eu sa tin legatura cu fam tatalui doar ca sa cunoasca copii pe tata si pe bunica paterna
Cine spune ca eu as indeparta copii de tata eu zic sa reciteasca titlul intrebarii. Mentionez ca l-am actionat in instanta doar pt pensia alimentara. Atat.
Custodia copiilor fiind un alt proces pe care eu nu l-am dechis niciodata. Copii imi sunt incredintati mie ca domiciliu si atat. Si ma gandeam oare daca as putea sa il constrang sa vina si el dupa copii si sa ii duca pe copii singur la el.
Dar cum spunea doamna avocat "sentimentul de iubire" nu poate fi impus de lege. Nu este ca sentinta definitv si irevocabil. Degeaba obtin un program de vizitare de exemplu saptamana 1 si 3 copii merg la tata de la ora x la ora y. Daca nu vine dupa ei nu se poate intampla nimic juridic ca si in cazul in care nu ar da pensia alimentara.
Sper sa nu mai despicam firul pt ca eu am inteles ideea deschiderii unui proces pt programul de vizite.
Copii sunt gemeni sunt activi sint jucausi iar pt tata asta reprezinta un deranj prea mare ca el sa isi petreaca timpul cu ei si pt a-si manca nervii cu copii. Ramane doar la aprecierea lui ce o sa faca. Eu stiu un lucru si o sa continui sa cred in el. Adica ori de cate ori o sa vrea sa vina la copii usa e deschisa. Diar ca de 5 ani usa nu se deschide. Mergem cu Dumnezeu inainte si ne bucuram de sanatate si de bucuriile copilariei. Dumnezeu este sus si are grija de toti si de tot.
Haideti sa incheiem discutia pe acest subiect cu ultimele precizari: eu ca mamă nu am ingradit si nici nu o sa ingradesc vreodata dreputul tatalui de a vedea copii sau invers. Am spus totdeauna ca usa e deschisa atat tatalui cat si familiei lui de a vedea copii. Copii nu il refuza dar nici nu cer sa il vada pt ca tatal este agresiv verbal. Iar copii nu au dormit cu tatal nu s-au jucat impreuna asa ca nu stiu ce inseamna aceste lucruri si nu le cere nici un copil. Dimpotriva nu vor la tatal lor.
Departe gandul de mina ca vreodata eu sa interzic copiilor de a-l vedea sau departe gandul ca eu sa "montez" copii impotriva tatalui.
Asa ca oamebi buni terminati cu alte idei. Dimpotriva, mi-as dori ca sa fim toti impreuna dar tatal copiilor nu isi doreste asta.
Va multumesc tuturor pt pareri.
Ce as putea risca domnule? Daca tata vine sa isi ia copii si sa isi petreaca timpul cu ei ce problema ar putea fi???
????
Va multumesc frumos pentru raspuns. Multa sanatate va doresc.
Adica?! Ce se intampla daca cere peogram de vizita si sa nu fiu acasa la program? Nu prea am inteles??
El e incapabil sa aibe grija de copii si fuge de responsabilitate, locuieste cu preasfänta măsa care il tine langa ea si mie sa imi fie frica ca vreodata cere vizita la copii?? Niciodata nu i-am interzis sa ii vada, probabil daca interziceam efectul era invers. Copii nici nu vor sa il vada, nu isi doresc sa stea cu el pt ca li groaza de tatal lor. Vroiam doar sa stiu unele detalii legate despre problema.
E ok, nu il poate obliga nimeni, am inteles. Si sa cer in instanta tutela exclusiva asupra copiilor ar fi cam tot degeaba. El oricum nu se intereseaza de ei si nu imi sta in cale cu absolut nimic orice hotarare as lua eu asupra copiilor.

Buna seara.
Dintr-o relatie de concubinaj de cateva luni au rezultat doi minori gemeni fetita si baiat. Momentan au 5 anisori. Din cauza certurilor si a comportamentului de neinteles al tatalui copiilor am ajuns in situatia in care l-am actionat in instanta doar pt pensia alimentara. Mentionez ca a recunoscut copii doar ca nu am fost si nu suntem casatoriti. Doar pensia alimentara o vireaza fabrica la care lucreaza in contul meu. Nu am stabilit custodia copiilor si nici nu am cerut-o.
As dori sa fac in asa fel in cat sa se ocupe de copii atat cat ii permite timpul. As vrea sa stiu daca in instanta in urma unei hotarari obtin un program de vizita al tatalui pt copii iar el refuza sa vina sa ii vada, exista vreo masura impotriva lui in acest sens? Daca programul ramane stabilit iar el refuza in continuare sa duca copii si la el si ii ignora atunci ii se poate face ceva daca ignora copii?
Va multumesc.