avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Marii5

Activitate Marii5

Discuție Vanzare imobil
Buna seara. As avea nevoie de niste informatii legate de un antecontract de cumparare vanzare.
S-a facut un contract de promisiune de vanzare cumparare cu o arvuna de 13000 e, restul 37000 e fiind achitat prin transfer cu acord bancar.
Dupa semnarea contractului peste 3 saptamani cumparatorul a trimis evaluatorul care a zis ca banca nu accepta casa in garantie avand o crapatura care provine de la probleme de structura de rezistenta, inainte cu 7 zile conform contractului cand trebuia sa achite toata suma.
In contract la clauze nu este mentionat nimic legat de banca, doar daca vanzatoarele se razgandesc restituiesc dublu avansul, si daca cumparatorul se razgandeste pierde avansul. Avansul nu il mai avem deoarece am semnat si noi un antecontract, din motivul ca ne-am inteles ca in data in care ne transfera restul baniilor, parasim imobilul, chiar ne-a urgentat sa dam avans pt un alt imobil, ca pe data achitarii sa parasim imobilul. Care sunt demersurile? Are dreptul sa isi ceara inapoi avansul? Multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Succesiune
Atunci prin instanta avem sansa de a ne putea recupera si banii investiti in imobil? Ea zice ca pe ea nu o intereseaza cat am investit deoarece ea nu a locuit in ea. Dar nu mi se pare corect deoarece, putea sa o faca.( chiar cu intrare separata) Plus zice sa platim noi tot impozitul deoarece ea nu sta aici. Dar nici noi nu ocupam tot imobilul, doar jumate parte din ea. Si totusi si ea e mostenitoare.
Iar datoriile pe care le sustine de pe vremuri in urma cu 10 15 ani iar nu mi se par corecte deoarece face calcule de genul. 80 de lei pe vremuri echivalent cu 800 de pe acuma.
Am fost de acord sa ii platesc si aia in schimb ea tot a mai adaugat la ele, si asta fara vre-un act notarial.
Discuție Succesiune
Buna ziua. De 9 ani a decedat bunica, mostenitorii casei devenind mama mea si sora ei. Problema este ca casa era veche, nelocuibila. De cand a murit bunica, sora mamei nu este de acord cu vanzarea, si nici succesiunea nu vrea sa o faca. Ne prosteste mereu ca e de acord cu vanzarea pe cand avem cumparator nu mai e de acord. Asta asa merge de 9 ani. Am suferit foarte mult, mama mea fiind mai invarsta iar eu studenta a fost foarte greu. Noi am locuit in casa si incet am investit in ea partial (ceea ce pe ea nu o intereseaza), desi casa era sub toata critica, chiar si acum mai necesita renovari destul de costisitoare, din motivul asta am vrea sa o vindem. Ce am putea face pentru a putea vinde si sa facem succesiunea? Va rog sa ma ajutati