avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Cristina Stancu

Activitate Alina Cristina Stancu

A fost ieri si a vorbit la ANAF (cu adeverinta de la locul de munca din care reiese ca a fost platit CASS) iar cei de acolo i-au spus ca este bun de plata. Exista un act normativ/ lege care il poate ajuta? Sau tine doar de buna dispozitie a celui/celei de la ghiseu?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


george-neagu a scris:

La data cand a reusit sa se angajeze, a anuntat la finante (a depus o declaratie) ca sa-l scoata de la plata cass ca persoana fara venit?


Nu a depus nici o cerere, intrucat nu a stiut. Asta inseamna ca este bun de plata? adica sa plateasca CASS de 2 ori? Mi se pare total aiurea.
Buna ziua,
Fratele meu a platit pentru 2 luni CASS anul trecut pentru a beneficia de asistenta medicala. Imediat dupa ce a platit aceste 2 luni, s-a angajat si CASS a fost platit de angajator. Acum o saptamana a primit instiintare ca are de plata CASS pt 1 an intreg(cca 900lei+ penalizari).
Este normal sa se plateasca CASS de 2 ori? Si de el si de catre angajator?
Exista un act normativ in acest sens?
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Bunica mea este vaduva unui veteran de razboi si nu a declarat la primarie terenul extarvilan(4,6 ha). Anul acesta l-a declarat si i-au fost calculate la declarare impozitele si penalitatile pe ultimii 5 ani desi la primarie este inregistrata ca si veteran de razboi ( este scutita la plata impozitului pe casa si pe calculatia de la primarie apare ca este veteran de razboi).
Este corect sa plateasca impozitul retroactiv sau trebuie sa plateasca doar amenda ca nu a declarat terenul?
Ma puteti ajuta cu actele normative?
Multumesc.