avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate Dia Stef

Activitate Dia Stef

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc! Am formulatco adresa catre societatea de recuperari. Astept raspunsul si, daca nu e ok, revin. Sper sa se rezolve.
Buna seara, am avut un credit la Raiffeisen Bank din 2003. In 2005 am inceput sa acumulez niste restante. Am fost notifficata de o firma de recuperari si am achitat integral in 2006 debitul. Am o adresa de la aceasta firma catre Asiban, din 2006 sau 2007 (asiguratorul politei colective pe banca) din care rezulta ca debitul meu legat de acel credit a fost lichidat. De asemenea, creditul a fost inregistrat ca inchis in Biroul de Credite, tot atunci. De atunci si pana acum nu am mai primit nici un fel de notificare, informare sau altceva de la niciuna din aceste institutii. Primesc acum, in 2017, o notificare de la Kruk, dupa mai bine de 10 ani, prin care mi se solicita sa achit acelasi debit achitat deja, in baza faptului ca Groupama (care ar fi cumparat Asiban) a vandut creanta mea (fara obiect, care nu mai exista)catre ei. Cum ma pot apara? Am acea adresa doveditoare. Ce pot invoca? Faptul ca s-a prescris? La ce alte instrumente mai pot apela si catre care institutii ma pot adresa? Multumesc!