avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1366 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana P.

Activitate Ioana P.

Răspuns la discuția Indemnizatie concediu prenatal
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua! Am intrat in concediu prenatal in decembrie 2017. Pe luna noiembrie mi s a luat in calcul un venit de 17400 lei (echivalentul a 12 salarii minim brute pe tara). Ati putea sa mi spuneti, va rog, daca incepand cu ianuarie ar trebui sa se recalculeze venitul pentru noiembrie avand in vedere cresterea salariului minim la 1900lei? Exista o lege care reglementeaza plafonarea venitului la nivelul salariului minim din 2017?

Va multumesc.

Ioana Popa
Va multumesc pentru raspuns. Am intrebat pentru ca cei de la ITM mi au spus ca daca semnez incetarea contractului cu acordul partilor pierd indemnizatia.
Buna ziua. As avea nevoie de o parere autorizata in legatura cu situatia descrisa mai jos:
-in prezent sunt angajata la o societate, in decembrie ar trebui sa intru in concediu prenatal, urmand sa nasc in februarie. Tocmai ce am fost informati ca punctual de lucru din Bucuresti se va inchide, pozitiile urmand a fi transferate in alta tara. Problema se pune daca se incheie un act cu acordul partilor ca incepand cu aprilie 2018 sa mi se inchida contractual de munca (luna in care ar trebui sa depun si dosarul pentru indemnizatie), as mai beneficia de indemnizatia de crestere copil?

Mentionez ca nu am nicio zi intrerupere a contractului individual de munca in ultimele 24 de luni.

As vrea sa ma asigur ca daca depun la dosar decizia de incetare a contractului cu acordul ambelor parti, in loc de decizia de suspendare a contractului de munca voi mai fi eligibila pentru indemnizatia de crestere copil.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!