avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos.MC

Activitate Dragos.MC

Răspuns la discuția Fond Rulment chirias.
Va multumesc pentru raspuns , am gasit ce cautam.
Răspuns la discuția Fond Rulment chirias.
Va multumesc pentru raspuns,

Am controlat toate chitantele de anul acesta, si pe fiecare in parte este specifata suma cheltuielilor mele + fond rulment separat.

Problema este ca am incerca sa vorbesc cu propietarul, dar cum am specificat el imi tot baga pe gat legea 230/2007 si nu vrea sa auda altceva decat ca nu trebuie sa`mi dea nici un ban inapoi.
Bunasera,

Am si eu o intrebare, sunt Chirias de 2 ani , in primul an fiind ocupat cu serviciul si alte lucruri nu am sesizat cam ce suma am platit la fondul de rulment.

Anul acesta s`a afisat in avizier ca de la 1 Ianuarie - 19 Serptembie am platit 1000Ron fon de rulment.
Cautand pe internt sa vad ce este acest fond , am vazut ca se plateste obligatoriu dar ca ar trebui platit de propietar intrucat aces fond in caz de vanzare a imobilului vine restituit.

In contract nu este specificat ca eu ca si chirias trebuie sa sustin aceasta cheltuiala.
In aces caz , am avut o discutie cu propietarul care mi`a zis ca eu trebuie sa-l platesc ca eu consum, insistand cu articolul 30/2007.

Am tot intrebat prieteni care stau si eu cu chirie in bucuresti si nici unul dintre ei nu plateste acest fond.

Ma puteti lamuri si pe mine va rog frumos cum sta treaba cu acest fond, trebuie sa`l platesc eu ca si chirias sau propietarul ?

Multumesc.