avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate essa

Activitate essa

Exista posibilitatea sa nu ai dreptul la spor pentru munca in zilele de sambata si duminica sau sarbatoare legala?? Lucrez la o statie de tratare a apei,in ture continue,program 24/72 ore liber.Angajatorul nu-mi da nici un spor pentru munca in repausul saptamanal nici pentru cea in sarbatoare legala,sa ma intelegeti mai exact merg 24 de ore la lucru 72 ore sunt libera in mod continuu,nu am alt liber decat cele 72 de ore intre ture iar spor deloc,inafara de cel de noapte care in discutia de fata este irelevant.Va rog respectuos sa ma lamuriti pentru ca conform art 141 si 142 din CM muncii pentru aceste zile muncite trebuie sa primesc zile libere platite si un spor in cazul sarbatorilor legale nu poate fi mai mic de 100% si munca in repausul saptamanal de 75%.Va multumesc
Răspuns la discuția spor de noapte
Multumesc pt raspuns cu toate ca in conditiile care se lucreaza in 3 schimburi cu peste 30% din timpul efectiv de munca,ore de noapte art125 alin 2 lit.b deci ore de noapte cu repetitivitate eu stiu ca in acest, trebuie informat ITM-ul
Discuție spor de noapte
Conform ordinului dat de ministerul muncii 1783/2019 actele in vederea pensionarii se vor accesa direct din Revisalin in conditiile in care muncesc in ture continue si sunt platita cu spor 25% pt orele de noapte care insumeaza lunar 56 ore de noapte sau 64 ore de noapte,trebuiesc trecut in Revisal ca spor permanent? Angajatorul pana in momentul de fata nu le-a trecut si spune ca ne v-a da adeverinta din care sa rezulte faptul ca am avut aceste ore de noapte .Intrebarea 1 Sporul de noapte nu trebuie trecut obligatoriu in Revisal ca si spor permanent pt ca execut lunar peste 30%din programul lunar,ore de noapte.??? Intrebarea 2Daca angajatorul refuza acest lucru,cum voi putea dovedi ca am lucrat ore de noapte daca conform ordinului dat de ministerul muncii din 1 ian2020 datele pt dosar de pensie se vor lua din Revisal unde nu este stipulat acest lucru si nu prin adeverinte?
Discuție Tutungerie
Vreau sa deschid o tutungerie,ce taxe sau accize se platesc??