avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate damiana1

Activitate damiana1

Răspuns la discuția Ce statut am eu ....?
Aveti casa de marcat, desi nu sunteti inregistrat la Registrul Comertului? Cum ati obtinut-o, pe CNP?
Pai, cheltuieli cu utilitati, da, dar in ce limita? Ca daca eu am 10 camer,si inchiriez numai una,si aceea doar cateva zile, sa zicem, nu o sa pot sa decontez toata factura de utilitati, nu? Ca asa nu ar mai ramane nimic de platit, ceea ce nu cred ca se poate
Nu iti trebuie neaparat contabil, se inregistreaza toate veniturile si cheltuielile in Registrul-Jurnal si se depune Declaratia 200 (cred) la termenul prevazut in Codul Fiscal. Cu privire la cheltuieli, aceeasi intrebare o am si eu, pentru ca sunt decontabile numai anumite cheltuieli, in anumite limite. De pilda, daca locuinta are mai multe camere, dar nu inchiriez decat o parte din ele, cum impart cheltuielile proportional cu acestea? Plus ca acele camere nu au un grad de ocupare de 100%, deci e greu de calculat cheltuiala efectiva pe aceste camere. Trebuie intrebat la ANAF.
Exista, in Codul Fiscal, este asimilata activitatilor independente, si intr-adevar nu trebuie sa te autorizezi la Registrul Comertului, nu este activitate economica, se da doar o declaratie la ANAF pe CNP, la inceperea activitatii de inchiriere; pentru inchirierea a mai putin de 5 camere poti opta intre norma de venit anuala sau sistemul real, iar peste 5 camere sistemul real este obligatoriu
Norma de venit se refera la venitul obtinut pentru o camera intr-un an fiscal