Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce statut am eu ....?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce statut am eu ....?

o persoana inregistrata doar la anaf,care detine casa de marcat ( desfasor activitate de cazare in locuinta proprie) cum se numeste : pfa, pfi sau cum...? scuze pentru exprimare, dar doresc sa stiu acest lucru pentru a vedea ce cheltuieli imi pot deduce
multumesc
george-neagu, moderator
Depinde cum sunteti impozitat pe venit real sau pe norma de venit? Cand ati depus declaratia 220 acolo ati optat pentru a plati impozit pe norma de venit, nu (inchiriere camere in scop turistic)? Si in acest caz nu mai puteti sa va deduceti si alte cheltuieli.
Va salut! Am optat pentru a conduce evidenta contabila in partida simpla ( pentru ca am si aceasta posibilitate), adica voi fi impozitat pe venit real.
Va multumesc!
Aveti casa de marcat, desi nu sunteti inregistrat la Registrul Comertului? Cum ati obtinut-o, pe CNP?