avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchiriere camere în scop turistic Ordin 28/2012 MFP
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchiriere camere în scop turistic Ordin 28/2012 MFP

Ca persoană fizică, conform Ordinului comun 22/2012 MDRT și 28/2012 MFP, m-am înregistrat la fisc, pentru a putea închiria în scop turistic 2 camere situate în locuința mea proprietate personală. Am ales impozitarea, prin stabilirea în sistem real pe baza contabilității în partidă simplă. Am depus Declarația 220, ca urmare am primit de la fisc decizia de impunere.
Întrebare:
La închirierea camerelor, pe baza unui contract între mine PF și turist (PF sau PJ), pot emite factură și să incasez contravaloarea prin emiterea unei chitanțe? La fisc mi-au spus că pot să emit factură, și în loc de Cod fiscal să trec CNP-ul, dar nu-mi au putut da și temeiul legal.
Neavând personalitate juridică după părerea mea nu sunt obligat să folosesc Casa de marcat...
În cazul în care nu am drept de a emite factură, pe baza cărui act pot să înregistrez venitul în contabilitate ?

Vă mulțumesc ! #-o

Alte discuții în legătură

Dovada platii ContSters44758 ContSters44758 Prin ordonanta de urgenta 125/2011, cu 01.01.2012 s-a introdus in codul fiscal notiunea de inchiriere de camere in scop turistic. Astfel, persoanele fizice pot ... (vezi toată discuția)
Ce statut am eu ....? oviarieseni oviarieseni o persoana inregistrata doar la anaf,care detine casa de marcat ( desfasor activitate de cazare in locuinta proprie) cum se numeste : pfa, pfi sau cum...? ... (vezi toată discuția)
Oug 125 din 2011 ContSters44758 ContSters44758 Prin ordonanta din titlu, cu 01.01.2012 s-a introdus in codul fiscal notiunea de inchiriere de camere in scop turistic. Astfel, persoanele fizice pot inchiria ... (vezi toată discuția)