avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate valentin797

Activitate valentin797

In caliate de mandatar prin procura Notariala in vederea declarari autoturismului la DTIL sect 1 , iar in procura scrie ca pot face orice declarati cu privire la vehicul la orice institutie pana la indeplinirea mandatului . lucratorul de la ghiseu si seful acestuia imi refuza acest drept invocand ca numai proprietarul vehiculului poate sa dea scris olograf,declaratia pe propie raspundere si cu alte cuvinte sa vin cu un document semnat de acesta cu privire la masina ., in conditile in care ei nu cunosc semnatura persoanei in cauza si nici pe procura NU exzista semnatura acestuia sa faca o comparatie , deoarece originalul a ramas la notar. Astfel esti obligat de ei ,sa faci un fals intelectual in numele prpietarului.
Mi-a fost refuzat inregistrarea a fisc a vehicului pe motiv ca nu am aceasta declaratie olograf pe proprie raspundere a propietarului
valentin797 a scris:
1,25
Legea este defecta , statul nu câștiga nimic , mai bine pt asemenea fapte instituie amenda max. și un termen de încercare și dai permisul omului sa muncească sa producă și bani sa circule

Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Putesti sa solicitati, dar sansele sunt mai mici.
in primul rand ce alcoolemie ati avut?



In calea de atac pot solicita amanarea aplicarii pedepsei ? avand in vedere conditile art.83 lit a,b,c, si d NCP ,
si din practica dvs ati avut asemenea soluti acceptate de o instanta superioara ???
Instanta de fond a pronuntat o condamnare pt sav infrac de cond a unui vehicul sub influnta alcoolului cu pedeapsa amenzii penale in cuantum de 4500 lei si constata ca nu este necesara aplicarea pedepsei complementare si implicit a pedepsei accesorii ,
1 se anuleaza permisul de conducere ?
2 daca se face calea de atac a hot la o instanta superioara , pedepsa poate sa fie mai mare decat aceasta si se poate solicita schimbarea acestei soluti cu amanarea aplicarii pedepsei pe o perioada cat prevede legea ????