avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator333

Activitate Utilizator333

Răspuns la discuția Incadrare
Cornel Vasile a scris:

Puteti sesiza Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Va multumesc pt raspuns însă aceasta institutie are tot rol de constatare sau ii poate obliga sa îndrepte greseala ?
Răspuns la discuția Incadrare
Cornel Vasile a scris:

Puteti sesiza Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Va multumesc pt raspuns însă aceasta institutie are tot rol de constatare sau ii poate obliga sa îndrepte greseala ?
Discuție Incadrare
Buna seara! Lucrez in cadrul unei instituții publice și în urma pensionării unei doamne am preluat functia de economist cu toate atributiunile dar cu un salariu mai mic . Ulterior fișa postului ă fost completată cu alte sarcini pe care doamna respectiva nu le avea însă incadrarea salarială ă rămas aceiași desi volumul de munca ă crescut si eu am studii superioare de specialitate pe care doamna ieșită la pensie nu le avea ( avea studii medii ). Am solicitat o încadrare corespunzătoare însă angajatorul mi-a acordat o mărire de salariu , pe care a acordat-o si celorlalti colegi. Am refuzat marirea întrucât era neconformă ( nici macar cu aceasta mărire nu as fi ajuns la salariul persoanei al cărui post l-am preluat ) . Am sesizat ITM, reclamand nerespectarea articolelor din codul muncii referitoare la egalitatea de șanse și de tratament si la ,, munca egală, plata egală " iar răspunsul acestora nu ma lămurește prea tare. Imi spun ca, conform CCM nu există prevedere care să reglementeze aplicarea incadrarii salariale intre limitele salariale minime si maxime ale funcției ( clase de la 1 la 10 conform Ccm) si ca sa negociez direct cu angajatorul. Păi dacă acesta nu vrea sa imi dea pe motiv că nu ma place ( cred) si ca el m-a găsit cu salariul acela ( director nou venit ) ce pot eu sa mai negociez? As dori sa imi dati un punct de vedere , sa inteleg daca sunt într-adevăr discriminata si trebuie să mă adresez instanței pentru obținerea drepturilor salariale cuvenite.