avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate skid

Activitate skid

Buna ziua, as dori sa stiu daca sunt obligat sa le predau originalul atestatului meu de puericultura, eu le-am dat deja un scan pe mail celor de la munca, insa nu mi se pare normal sa le dau originalul, consider ca acela ar trebui sa fie strict in posesia mea.
Si in cazul in care nu-mi vor fi platite zilele acelea, ci imi va fi desfacut contractul pe motiv disciplinar, in consecinta celor de la munca neluandu-mi in calcul acel atestat pe care l-as fi prezentat, ce as putea face concret? Cum as putea sa demonstrez ca l-am predat lor?

Va multumesc anticipat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Per total am aflat toate raspunsurile de care aveam nevoie, dupa 48 de ore de la producerea accidentului declarat, firma de asigurari nu mai acopera dauna. Daca unul din soferi nu declara in timp util accidentul, 24 ore de la producerea lui, i se va suspenda permisul auto pe o perioada de 30 zile. Deci daca persoana vrea sa ma aleg cu amenda, se poate duce la politie, declara, si eu ma aleg cu o amenda in jurul sumei de 600-700 lei pentru ca nu am pastrat distanta corespunzatoare, iar el cu permisul suspendat 30 zile pentru ca nu a declarat accidentul la timp si nici nu s-a rezolvat prin constat amiabil.
Mi-a cerut bani la fata locului si i-am spus ca nu platesc degeaba asigurarea, si i-am propus atunci, pentru ca era seara tarziu, sa ne intalnim a doua zi si sa facem amiabila, a spus ca mai intai sa vorbeasca cu 'mecanicul' si sa ii spuna care sunt pagubele (o zgarietura fina de maxim 1 cm si jumatate, nici atat), m-a sunat a doua zi si mi-a zis ca s-ar putea sa fie nevoie de chituire sau chiar revopsire toata bara, si ca va costa in jur de 500 lei, mi s-a parut irelevant pentru ca i-am zis ca nu ii voi plati nicio suma de bani si ca daca va vrea sa faca ceva in privinta asta ii voi oferi asigurarea si doar atat!
Am declarat ca am fost implicat intr-un accident rutier si ca pagubitul nu a dorit nici sa mergem la politie si nu a vrut nici amiabila, mi s-a parut suspect cum a procedat si am decis sa merg singur la politie, nu am fost sanctionat contraventional si nu am dat datele masinii cu care am avut accidentul, am specificat doar marca, modelul si culoarea masinii. Ma gandesc ca poate acea persoana va incerca sa imi ceara bani cash si poate ma santajeaza ca va merge la politie si va declara accidentul.
Buna ziua, acum cateva zile s-a produs un accident auto cu mici zgarieturi (tamponare din spate), intrebarea mea este urmatoare: pagubitul nu a avut timp sa facem constat amiabil, dar nici nu a declarat la politie accidentul usor in cele 24 ore prevazute de lege, intre timp eu am fost la politie si am declarat accidentul a doua zi, daca eu nu mai doresc sa mai inchei constat amiabil cu acea persoana si se duce la politie sa declare accidentul, desi au trecut mai mult de 24 ore de la producerea lui, este posibil sa fiu sanctionat si obligat sa ii mai dau asigurarea mea? Va multumesc.