avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Laszlo777

Activitate Laszlo777

Am patit ceva asemanator in Martie, doar ca nu a fost cu victime "reale". (a fost o tamponare, cealalta stai ca a trecut pe rosu, s-a dus la spital, etc.....i s-a gasit o zgarietura...etc, politistul a pus culpa comuna, ambii ne-am ales cu permisele suspendate 90 de zile, dar cealalta a facut tot acest circ pentru a nu plati amenda de peste 2000 lei, fiinca pe legea contenciosului nu se dau amenzi)

1.Politistul o sa te cheme sa iti dea dovada...SI ACTUL PRIN CARE POTI SA ITI REPARI MASINA!!! Asa a fost si la mine. A spus dupa 2 zile, fiinca ei sunt 24h la munca si 48 acasa.
2. Dupa cele 15 zile, te duci la Parchet (eu te sfatuiesc sa te duci de pe acum, intrucat la Bucuresti se depun cererile cu 10 zile inainte de expirare, dar poti sa nu iti faci probleme daca ai depus cererea, deoarece "procurorul va prelungi, " obligatoriu, nu daca vrea sau sa poata refuza. Daca te duci cu dovada la politie sa ti-o prelungeasca azi, dar ea a expirat saptamina trecuta, daca ai depus la procuror prelungirea, politistul va executa prelungirea de la data expirarii, nu de la data prezentarii. Vezi ca .....ii poti cere procurorului sa iti prelungeasca dovada incepand cu o anumita data, iar zilele in care nu ai condus se scad din cele 90 de zile.(hai sa fim seriosi, cel mai ieftin scapi cu cele 90 de zile, fiinca legea nu prevede amenzi in cazul in care dosarul nu e solutionat de procuror). Deci 1: daca anticipezi ca nu ai nevoie sa conduci cateva zile dupa ce expira....mai ales ca vin sarbatorile.....nu iti mai prelungi dovada.....zilele trec mai usor cand stai 10 zile ..si conduci dinnou,decit cand stai 90...... Vezi ca in astfel de cazuri nu poti sa dai examen si sa reduci la 30!!!!!

2. Sa fii foarte atent ce scrie politistul in procesul verbal!!!! Daca sunt inadvertente, consemneaza-le, mai ales ceel referitoare la limita de viteza! Politia se spala pe maini foarte usor. Daca limita era de 60, obliga-l sa scrie! Ulterior iti va fi imposibil sa contesti procesul verbal, deoarece nu iti va elibera o copie, iar tu ai termen 15 zile sa il contesti ( esti pe legea contenciosului administrativ).

Ce te sfatueisc eu ( asa as face daca mai patesc odata) :cere-i sa citesti procesul verbal inainte de a-l semna... undeva unde sa fie linste...astfel incit tu sa ii poti face poza la fiecare pagina. Apoi.....cu un avocat poti sa iti pregatesti apararea in tihna. Politistii mizeaza extrem de mult pe aceasta chichita legislativa ( ca tu nu ai cum sa contesti acest proces verbal fara un numar si o copie...pe care ei au grija sa nu dea numar decit dupa ce il semneaza ambii, dar avocatul meu mi-a spus ca acel numar il poti obtine de la relatii cu publicul...si poti sa il treci) . Practic, pe dovada politistul (sau cel care va prelungi dovada prima data!....nu imi mai amintesc cand) va trece si articolele in baza carora ti s-a retinut permisul. Daca ai ceva de contestat......trebuie facuta contestatia din timp.

Daca totusi mai sunt amanunte pe care politistul nu le-a trecut si ti le amintesti, DACA O SA FII SIGUR CA PERSOANA VATAMATA NU DEPUNE PLANGERE..(sau te impaci...e la fel)...este bine sa ii ceri procurorului o intrevedere si sa ii ceri sa iti ia declaratie!(procurorul nu o sa vrea, dar tu vei insista, este dreptul tau, eventual sa te invete avocatul ce sa invoci si ce documente sa depui in caz ca te refuza.(este bine sa ti le faca el, tu doar sa le depui cand pleci de la procuror, astfel mai scutesti un drum)..., fiinca politistul care va prelua cazul se va da in concediu cand vei vrea sa vorbesti cu el..sa iti ia decalrate...etc.(de fapt.....cel de la poarta iti va spune asa ceva...dar politistul e bine merci la munca, si nu vrea sa fie deranjat..la mine a fost 21 zilein concediu, a venit 3 zile...apoi iar a plecat 21....cam cusut cu ata alba...nu????).iar cand in sfarsit vine...va spune ca deja a finalizat cazul). Daca nu se depune plangere, procurorul va declina dosarul, iar politistul va inchide lucrarea in cel mult 3 zile.
Dupa ce e inchis, te vei duce cu decizia de la Parchet...dar STAMPILATA!( ALTFEL TE DUCI LA GREFIER SI ITI VA SCRIE CONFORMA CU ORIGINALUL SI VA STAMPLIA :) ,sa depui o cerere sa ti se comunice suspendarea...si vei primi 90 de zile minus zilele in care ai stat pe bara...

Daca o sa ai ceva de contestat dupa ce s-a inchis dosarul...te adresezi instantei de contencios, care o sa iti dea termen peste ...45 de zile.....cand probabil ai si ispasit perioada de suspendare.

Sper ca ti-am fost de folos......si te sfatuiesc sa treci peste trauma si daca nu te simti in stare sa te duci la politist, amana intrevederea, pentru ca e in joc permisul tau pt 90 de zile.....

FII TARE.....SE MAI INTIMPLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pe piata de capital exista anumite reglementari obligatorii in Romania. Una dintre ele este data de legea din 1994 a Burselor de Valori, precum si regulamentele 1 si 2 ale CNVM ( cu modificarile si completarile ulterioare), prin care iti este interzis cu desavirsire sa contactezi clientul.....adica ceea ce a facut "Prietenul" + Dorin.

Intr-un proces civil, nu ai sanse. CLAR! Nici nu ai pe cine sa dai in judecata! Dar parte civila intr-un proces penal ...ai sanse mari. De ce? Pentru ca stii cu adevarat cine sunt persoanele implicate, ai si probe ...si stii cum sa ajungi la ele. Pun pariu ca ITM poate sa verifice daca "Prietenul"avea contract de munca...

pentur referinte:
[ link extern ] /

[ link extern ]

[ link extern ]
Legal: Trades.com operates according to the regulations and under supervision of the Vanuatu Financial Services Commission (VFSC) under Turbo Trading Limited with registration number 014574, licensed according to the Vanuatu Financial Services Commission Act CAP 70.

Cu banii trimisi in Vanuatu,...e ok daca stiti cine a fost omul cu care ati vorbit. Eu bag mana in foc ca numele este fals. Eu insist ca prietenul te-a vandut pentru cei "numai "20 %. Putea sa obtina mai mult....parerea mea.

Nu trebuie decit sa mergeti la cea mai apropiata sectie de politie, avand in vedere ca stiti persoana cu care ati vorbit (adica este o persoana care sa confirma faptul ca numarul de telefon 07xxxxx era folosit in mod curent de Dorin xxxx. Puteti sa depuneti si la ASF pentru intermediere neautorizata. Daca "Dorin" nu dispare in Vanuatu ......mai ai sanse sa iti recuperezi ceva...dar va dura ani buni.

Eu iti recomand sa scoti ceva bani de la saltea si sa platesti un clan care sa il stringa de "outze"pe Dorin. Asa ai sanse mari sa iti iei jumate....si nu dureaza nici mult......

eu zic sa inregistrezi si convorbirile......daca ai un smartphone....
De ce nu publici si prenumele lui Dorin? Doar nu o fi Ghiorghiade....ci (nume de culoare). Pe piata forex nu sunt decit 2 "Dorini".
Sfatul meu este sa ....te duci direct la prietenul tau, sa ii unfli ochii pina te descarci si apoi sa te duci direct la DIICOT.
Vinovatul principal esti ...tu. Chiar iti era greu sa cauti pe internet date despre Teletrade ??? Chiar nu puteai sa pui o intrebare pe un grup public de traderi? Eu sunt membru in 5 astfel de grupuri. O sa spui ca nu ti-ai dat seama, nu ai stiut....etc .
Iti spun eu acum un adevar dureros, dar sper sa il intelegi. Daca nu ai fi spus ca vrei doar sa nu aiba altii soarta ta.....esti pe jumatate iertat . Nu scriam daca nu vedeam o astfel de bunavointa. Deci: un prieten ti-a zis ce mult se castiga....iar tu deja te-ai visat cu milionul de dolari in cont. Nici macar nu te-ai gandit ca mai poti si pierde. De ce nu te-ai gandit????? FIINCA AI CREZUT CA TE AJUTA ACEL PRIETEN!!!!!
Acum vine partea cea mai frumoasa: de ce trebuie sa ii unfli ochii prietenului. FIINCA EL E UN PROST! E mai bine sa fie prost, fiinca alternativa este .....ca te-a vandut pentru acei 20% comision. Tu chiar crezi ca el nu stia ce se face la firma unde lucra???? Daca e prost, nu stia. Dar el daca s-a angajat acolo, chiar nu a auzit de google??? Daca ar fi dat un serch ar fi aparut cazul lui Marius Dahore....unde articolele descriu destul de pe intelesul tuturor modul de operare pe paliere...( cauta si citeste). Cred ca ti-am dat destule motive pentru a-i unfla ochii tradatorului.

Acum pentru tine: daca nici macar nu stii ce e aia marja, levier si TP si SL, de ce nu te-ai intresat. Nici acum nu le stapinesti. Ai exagerat cu 3300 euro pierdere din spread la 1 lot. Daca la 100 pipsi care tehnic sunt circa 1% sunt circa 1000 usd ( nu euro, 1€=1.16usd), la spread de maxim 5 ( echivalent) nu ai fi avut mai mult de 200. Deci ai dat cu vreo ....10-15 loturi odata. Deci....ori spui tot, ori cenzurezi....Apropos, in afara de Dow Jones , restul indicilor nu se tranzactioneaza 24 din 24. Sa stii, daca o sa mai intri pe piata, ca riscurile activele riscante sunt in urmatoarea ordine: perechi valutare, metale, indici , cryptomonede. Ultimele 2 nici macar nu sunt recomandate incepatorilor.Punct.
Hai ca sa inchei: daca vrei sa faci un bine altora, du-te direct la DIICOT. Teletrade si restul ( profitpoint..si alte variatiuni) nu sunt autorizati in Romania. Sunt ruşi . Legislatia Romaniei interzice acordarea de sfaturi de orice fel. Cu jurnalul convorbirilor poti sa dovedesti faptul ca ai fost sunat si ....va fi treaba procurorului sa stabileasca daca Dorin a incalcat legea sau nu.

Dar nu uita: principalul vinovat e prietenul tau, care te-a tradat....
P.S. Prietena care ti-a zis ca trebuia dat invers.....ori e mai proasta decit prietenul.....ori se da mare cunoscatoare ....si deja vrea sa te ia sub aripa ei .....ca sa te tepuiasca si ea.....ce, daca ai pierdut 10.000....nu poti sa lasi si la ea 1000???? PIATA E LOGICA,REPETITIVA, CUM VREI TU SA II SPUI.....DAR IMPREVIZIBILA. Dupa razboi, multi viteji se arata....dar niciunul nu a actionat. Iti va arata paternuri, dar pun pariu ca niciunul nu a intuit formarea.....
Deci , roaga-te la Dumnezeu sa te fereasca de prieteni!!! Te cred in stare sa te pazesti si singur de dusmani!!!