avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate henter a

Activitate henter a

Aceeași întrebări de mai sus dar în legătură cu Stimulent, care este perioada minimă sau necesară care trebuie să fiu angajat înaintea nașterii copilului?
Cât este perioada minimă sau necesară care trebuie să lucrez înaintea nașterii copilului în România ca să obțin CCC.? Mai apuc până la sfârșitul lunii decembrie nu?
În calcul va intra şi sumele câştigate în afară, de unde ştiu cam câți bani (lei) o să primesc pe lună în timpul concediului?
Sumele câștigate în afară nu au fost impozitate în România.
În România am desfăcut contractul de muncă în data de 16.05.2016 din care ultima lună o fost concediu fără plata.
În Ungaria am lucrat în perioada: 27.04.2016-16.07.2016. (perioadele 27.04.2016 -16.05.2016 se suprapun)
Apoi m-am angajat în Germania perioada: 01.08.2016-22.09.2016.
După care am trecut la o firmă Ungară perioada:05.09.2016-16.12.2016, aici se observă că perioadele 05.09.2016-22.09.2016 se suprapun.
Momentan lucrez în Germania de la data de 06.06.2017.
Bună ziua, am și eu o situație mai delicată în legătură cu obținerea concediului de creștere copil. Sunt cetățean român, momentan lucrez în Germania.
Anul trecut am lucrat la diferite firme din România, Ungaria și Germania chiar unele perioade se suprapun la aceste firme.
Ex. - de la firma din România am scos concediu fără plata o lună, şi în această perioadă m-am angajat la o firmă din Ungaria după care am desfăcut contractul de munca din România ( 2 săptămâni se suprapun )
Soția mea urmează să nască la sfârșitul lunii decembrie.
Care sunt paşi care trebuie să le îndeplinesc ca să obțin Indemnizație creștere copil în România?
Dacă trebuie să mă angajez iarăși în România?
Dacă da cu cât timp înaintea nașterii copilului?
Cum se va calcula valoare indemnizatiei dacă în Germania am avut salariu de 1.100 €net, în Ungaria 111.000 huf.net iar în România 1.600 lei net?