avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate remusnita

Activitate remusnita

Buna ziua,

In data de 31.10.2017 mi-a fost furat un bagaj dintr-un magazin ce detine camere de supraveghere. Cand am constatat lipsa bagajului, intreband personalul magazinului, acestia nu stiau nimic asa ca am sunat la 112 si a venit un echipaj de politie la locul faptei. (mentionez ca nu eram insotit de altcineva iar magazinul era destul de aglomerat).

Au venit politistii, au cerut sa vada camerele de supraveghere insa magazinul nu avea panou de vizualizare pentru camere iar angajatii magazinului sustineau ca o firma terta detine camerele video si ca pentru a obtine inregistrarile este nevoie de mandat. Politistii au emis un mandat si mi-au cerut un numar de telefon pentru a fi sunat in momentul in care se afla faptasul.

Am fost dus la sectie, am dat declaratie, s-a intocmit proces verbal si m-am constituit parte civila in proces in valoare de 600 lei (600 lei fiind valoarea bagajului pe care eu am estimat-o). Am plecat de la sectie cu un bon cu numarul de inregistrare a plangerii.

Furtul de care fac referire s-a produs in felul urmator: am lasat bagajul nesupravegheat langa un raion apropiat casei de marcat, m-am indreptat catre casa unde am achitat valoarea unor produse cumparate din magazinul respectiv, m-am indreptat catre raion pentru a-mi lua bagajul, dar acesta disparuse. (toate acestea s-au petrecut in scurt timp, 2-3 minute).

Intrebarile mele sunt:
1. Tinand cont circumstantele, cat de probabil este ca incadrarea faptei sa fie furt sau un alt tip de infractiune?
2. In cazul in care faptasul nu este recunoscut din filmare, procesul se inchide de la sine si eu, victima, raman cu paguba? Voi fi informat de acest lucru?
3. In cazul identificarii faptasului, cat de mult se poate prelungi procesul daca acesta nu recunoaste fapta? Daca merg in instanta pentru a-mi redobandi bunurile sau valoarea in bani a acestora, mi se da avocat din oficiu sau trebuie sa platesc cu avocat?

Multumesc de rabdare si de raspunsurile pe care le voi primi!