avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Manuela Rășină

Activitate Manuela Rășină

Situația dvs. nu e precizată în Ordinul 874/2024, sunt de părere că nu vă poate spune Da sau Nu cu certitudine decât Casa Națională de Pensii. Potrivit comunicatului lor, pare că nu trebuie:
Astfel, daca se solicita transferul drepturilor de pensie in strainatate, persoana in cauza este obligata sa transmita anual formularul "Certificat de viata".

[ link extern ] -
însă ar fi bine dacă ați avea un răspuns oficial la întrebarea dvs. Trmiteți-o aici:
[ link extern ]

Aveți două variante:
- mergeți împreună la București, la Starea civilă din sectorul unde a fost înregistrată nașterea micuțului, cu cărțile de identitate și cu certificatul lui de naștere, sau
- mergeți la un notar din Slobozia și dați în fața lui declarație de recunoaștere a paternității. Costă, din ce am văzut, în jur de 400 de lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din fericire, noi avem cititori mai deștepți decât ai altora :)
Da da, am înțeles. Și eu la răspunsurile autorităților mă refeream.
Perfect, așa știe Rebe23 și baza legală în caz că se hotărăște să aleagă indemnizația.
Asta însă ar însemna să lase persoana care e asistent personal fără loc de muncă.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
georgiana.td face referire la inexistența cetățeanului român din punct de vedere scriptic... E logic că dacă nu apare în registrele românești de stare civilă (deci nu a fost înscris / transcris certificatul străin) nu există din punct de vedere al statului român, nu?
puteti opta sa primiti dvs personal indemnizatia de insotitor.

Dapix, puneți, vă rog, baza legală pentru ce spuneți? Mulțumesc.
Cred că v-ar fi mai de folos, totuși, un master în domeniul economic.
V-ar fi prins bine niște poze, dar bănuiesc că nu le aveți.
În locul dvs. nu l-aș lua în seamă.
Bună ziua,
Da, puteți. Ca preț așteptați-vă la minimum 100 de lei.