avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1815 soluții astăzi
Forum Activitate marinel67

Activitate marinel67

Buna ziua.Ma confrunt cu o situatie neplacuta.Administratorul a adus o echipa de instalatori pt a schimba apometrele.Pe parcursul lucrarilor unul dintre instalatori mi-a rupt coturile dintre teava din apartament si teava care intra in perete catre conducta principala .Cand a incercat sa remedieze una dintre aceste probleme a rupt si teava orizontala care iese din apartament si face legatura cu T-eul din coloana principala.Administratorul a cumparat piesele,iar lucrarea a fost efectuata de cumnatul meu care este instalator.Administratorul imi cere sa-i platesc piesele,sunt obligat sa fac acest lucru?Mentionez ca o parte din piese au fost montate pe partea comuna a instalatiei.
Intre anii 1984-1992 am lucrat la Unitatea de Transport si Constructii Forestiere care apartinea de Centrala de Exploatare a Lemnului ,ambele unitati s-au desfiintat .Am nevoie de o adeverinta de vechime deoarece am pierdut carnetul de munca ,unde pot gasi arhiva acestor intreprinderi?
Am pierdut cartea de munca ,cum pot reconstitui vechimea ?Detin o copie a cartii de munca dinainte de a fi scanata ,copie facuta in 2007 ,mentionez ca mai am 15 ani pana la pensionare dar vreau sa ma asigur ca totul va fi in regula pana atunci ,care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? Va multumesc anticipat pt raspuns