avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate Sandra Alexandra

Activitate Sandra Alexandra

Buna ziua !Va rog ajutatii . Bunica mea a decedat in 2002 ,bunicul meu fiind paralizat de partea dreapta a ramas in grija parintilor mei timp de 4 ani dupa acest timp bunicul a hotarat sa dezbata mostenirea dupa bunica si sa le dea copiilor(5 la numar) din bunurile lor . Trei din acestia au renuntal la mostenire ,urmand ca mostenirea sa se faca intre tatal meu si un frate de a lui . In fata domnului notar acestia au cazut de comun acord ca bunicul sa ramana sub intretinerea parintilor mei urmand ca acestia sa incheie un contract de intretinere cu conditiile prevazute in contract acordandui (hrana ,imbracaminte ,incalzire etc..) inclusiv cheltuieli de inmormantare la decesul acestuia . Unchiului meu ia facut un contract de vanzare cumparare pe o parte din bunuri iar cealalta parte ramanand tatalui meu in urma contractului de intretinere incheiat . Ambele partii fiind de acord sau incheiat actele . Precizez ca bunicul fiind paralizat a semnat cu amprenta digitala . Dupa aproximativ doua luni bunicul a decedat urmand ca parintii mei sa faca inmormantare si toate cele trebuincioase . Actele sau facut in anul 2006 . In anul 2013 din pacate a decedat si tatal meu iar acum fratele tatalui meu sa trezit ca ar vrea sa strice actele urmand sa o dea pe mama in judecata . Va rog din suflet sa ma ajutatii ce se poate face . Are vreo sansa sa strice contractul ???

Răspuns la discuția Contract de intretinere
Sandra Alexandra a scris:
Exact contractul este semnat in fata unui notar fiind fratii tatalui meu prezenti
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca acel contract este ,,semnat" in fata unui notar atunci cumnatii mamei NU AU NICIO SANSA.
daca acel contract este doar o intelegere sub semnatura privata este o situatie delicata.
Va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicului si a tatalui.
Daca se ajunge la un dosar in instanta va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va poata ajuta.



Răspuns la discuția Contract de intretinere
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca acel contract este ,,semnat" in fata unui notar atunci cumnatii mamei NU AU NICIO SANSA.
daca acel contract este doar o intelegere sub semnatura privata este o situatie delicata.
Va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicului si a tatalui.
Daca se ajunge la un dosar in instanta va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va poata ajuta.

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire . Bunicul meu le-a facut parintilor mei contract de intretinere acum 11 ani au respectat contractu avand grija de el (constand in hrana ,imbracaminte si toate cele mentionate in contract )inclusiv cheltuielile de inmormantare. Vreau sa precizez ca bunicul meu era paralizat de partea dreapta asa ca contractul sa semnat cu amprenta lui digitala . Dupa 5 ani in care parinti mei au avut grija de el acesta a decedat. Din pacat si tatal meu fiind fiul bunicului este decedat de 4 ani . Acum dupa ce a decedat si tata fratii lui vor sa o dea pe mama in judecata ca sa poata sa ii stice contractul . Ce se poate face ?? Apelez la dvs poate ma puteti ajuta .