avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate ciut

Activitate ciut

Nu vad bolta cereasca deoarece am in fata geamurilor un perete mare de beton a blocului care s a construit langa mine, pe care o sa mi deseneze ei stelute, probabil.
Nu sunt sigura ca filmarile au valoare in instanta. In schimb facem poze in fiecare zi in luna decembrie cu ora si data. Problema este ca acum de o sapt este innorat tot timpul. Ei spun ca avem lumina de la 7.38 cand rasare soarele la 9.10. La 7.38 afara acum este inca intuneric.
Asta vom face pana la urmatorul termen, vom depune obiectiuni. Intrebarea mea este, daca exista un temei legal prin care expertul tehnic judiciar trebuie sau are obligatia sa faca masuratori in cazul in care se suspecteaza ca acestea sunt neconforme cu planurile
Expertul tehnic desemnat de instanta a venit in teren si a facut poze dar nici o masuratoare concreta. Si afirma in raport ca inaltimile cladirii este luata din acte si ca aceste pot sa nu corespunda cu realitatea.
Intrebarea mea este: Legal acesta nu ar fi trebuit sa faca masuratori fizice a inaltimii cladirilor, ale cotelor de nivel, eventualele pante, inaltimea platformelor. Mai mult, in studiul de insorire al acestuia nu apare nicaieri specificat vizibilitatea boltei ceresti. Eu nu o mai vad din casa. Este sau nu obligatorie intr un studiu analizarea confortului psihologic prin vizibilitatea boltei ceresti?
Buna ziua, revin dupa un an. Am efectuat expertiza tehnica. Expertul tehnic desemnat de instanta se cam contrazice. In cazul meu recunoaste ca sunt umbrita dar invoca parapetul gardului si nu cladirea. Gard care exista si inainte de constructia paratilor si de care nu am fost umbrita. Mai mult, acesta specifica ca datele nu pot si exacte deoarece nu a fost facuta expertiza topo. Expertul parte al nostru in schimb arata ca suntem umbriti si ca nu ne este asigurata acea ora jumatate pe zi
Multumesc mult. Aceste masuratori sunt facute obligatoriu la fata locului? In cazul studiului de mai sus masuratorile au fost facute din birou intr-un alt oras
Multumesc. In concluzie daca acest studiu nu cuprinde cate o diagrama pt fiecare ora care este scrisa in concluzii poate fi contestat
De la ce data ar trebui sa inceapa suspendarea unei autorizatii de constructie, din momentul pronuntarii instantei si a aparitiei pe portal sau din momentul primirii comunicarii scrise ? Practic daca pe portal apare scris hotararea de suspendare cu nr.... , constructorul mai poate continua lucrarile pana in momentul primirii comunicarii scrise sau suspendarea incepe imediat?
Buna ziua. Langa blocul nostru se construieste un alt bloc care la inceputul demersurilor de constructie nu aveau studiu de insorire. Dupa nenumarate reclamatii adrese primaria le-a solicitat sa aduca studiul in completare care a aratat ca ne v-a umbri dar ca noi nu respectam limita de 2 metri. Am demonstrat ca avem acei 2 metri si au fost pusi sa modifice proiectul si sa refaca studiul, Noul studiu are scris in concluzii ca ne ofers lumina in ziua cea mai defavorizata de la 7.45 la 9.33, dar plansele foto sunt doar cu ora 9 si nu cu 7.45, iar schitele si plansele foto arata ca de la ora 9 suntem umbriti. Prin urmare in acest studiu se contrazic plansele, schitele cu concluziiile. I am actionat in instanta si am reusit sa ii suspendam. acum v a urma anularea., expertiza, refacerea studiului etc. Intre timp prefectura in urma controalelor efectuat de ITC a inaintat proces avand acelasi fond.
Intrebarile mele: este evidentiat undeva intervalul orelor pe solstitii care pot fi trecute intr-un studiu?Este legal sa scrii ora 7.45 la solstitiul d iarna si sa arati schite si planse foto incepand cu ora 9 si nu cu 7.45?