avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Crina1908

Activitate Crina1908

Din pacate politia nu prea isi face treaba, fiind intr-o comuna mica si interesul lor e scazut. I-au spus ca a fost vina lui ca a avut incredere si sa incerce sa isi recupereze si el lucrurile de unul singur....au fost stabilite vreo 3 intalniri la care faptasul nu s-a prezentat..nu inteleg chestia asta...el a furat practic niste lucruri si acum trebuie sa stam dupa el cand isi face chef sa le predea sau macar sa vina la politie? Mi se pare incredibil...

El recunoaste in mesaje ca i-a fost incredintata masina, ca nu a trimis-o si zice ca e in service ca a folosit-o si a avut accident cu ea...a fost la un avocat fratele meu si i-a zis ca fara martori nu prea are sanse sa castige in instanta
Buna seara! In urma cu cateva luni fratele meu si-a construit o casa intr-o zona in care nu cunostea pe nimeni. Avand nevoie de o persoana care sa ii efectueze niste lucrari de electricitate, a gasit pe internet un baiat care a zis ca se ocupa de asa ceva(a fost platit in avans pt lucrare). Fratele meu a trebuit sa plece in strainatate si i-a incredintat cheile de la casa pentru a-i termina lucrarile. Din vorba in vorba, fratele meu i-a zis ca ii trebuie masina care o lasase in curte si kl-a intrebat daca nu stie pe cineva sa i-o trimita in strainatate, iar acesta i-a zis ca se ofera sa i-o trimita el prin firma varului lui iar fratele meu a acceptat i-a zis ca gaseste cheia de la masina in casa si ca poate sa i-o trimita. Acest baiat insa nu a mai trimis masina, i-a luat toate sculele din casa(bormasini, drujba, betoniera etc) si nu a mai raspuns la telefon o perioada. Fratele meu s-a intors acasa, a fost la politie, a dat declaratie cum ca i-au disparut lucrurile inclusiv masina, insa i s-a spus ca fara martori nu poate face nimic. Mentionez ca baiatul in cauza a fost sunat de politie si a inceput sa raspunda la telefon si il amana de o luna prin mesaje ca ii va da lucrurile inapoi, insa nu s-a prezentat cu lucrurile nici acum. Cum ar trebui sa procedeze in situatia data fratele meu? Are vreo sansa sa demonstreze ca i-au fost furate lucrurile si masina? Multumesc mult!