avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate nilatack

Activitate nilatack

ok, multumesc
nu este cazul meu. Acolo este prezentat cazul instrainarii imobilului cu scopul de a fi intretinut.

Persoana este deja intretinuta de altcineva (fara acte), domiciliul apare inca in imobilul pe care vrea sa-l vanda, este ingrijita la imobilul ingrijitorilor.

prefera sa vanda si sa ajute cu bani ingrijitorii. Deci nu e un contract cu clauza de ingrijire ci un contract curat de vanzare-cumparare.
Poti detalia un pic te rog ?
ok, inteleg asta

imi cer scuze ca insist, dar doua persoane pana acum (un notar si un agent imobiliar) mi-au spus ca urmasii lui ar putea cere anularea contractului de vanzare-cumparare pe motiv ca nu mai avea capacitatea de exercitiu si l-am convins cumva sa semneze...
ideea e ca daca nu e necesara expertiza aceasta nu inteleg de ce se face contra cost si exista chiar pe site-ul IML un tutorial referitor la expertize privind capacitatea de exrcitiu cu scopul donatiilor, vanzarii-cumpararii etc.

inca o data imi cer scuze ca insist, dar nu prea sunt sigur cum e pana nu primesc acelasi raspuns de la toti cei pe care ii intreb.
Si multumesc pentru efortul de a raspunde aici..:D
Pare logic asa, dar am inteles ca pentru persoane care depasesc varsta de 80 de ani nu mai este asa simplu...
Buna ziua.

Doresc sa cumpar un imobil cu teren aferent de la o persoana in varsta (peste 80 ani). Avem si un anumit grad de rudenie indepartata dar asta nu cred ca conteaza..

Trebuie sa obtina aceasta persoana certificat de atestare a capacitatii de exercitiu pentru a-mi putea vinde ?
Are vreo legatura acest act cu protectia mea impotriva unor eventuale actiuni ulterioare din partea rudelor sale ? (mentionez ca nu are copii). Sau din punctul meu de vedere este suficient contractul de vanzare-cumparare incheiat la notar cu intabulare ulterioara ?

Va multumesc anticipat