avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Activitate iduamonk

Activitate iduamonk

Răspuns la discuția poprire salar
Daca nu se poate rezolva in nici un fel am sa fac tot posibilul am sa achit datoria ,nu am stiut e greseala mea ,doar ca nu cred ca nu are cum sa nu existe nici o rezolvare.
Răspuns la discuția poprire salar
Am inteles....salariul care a intrat in cont a fost de 1253 din care am ramas cu 798 lei rezultand ca au luat in jur de 455 ok asta nu e problema au luat cat au trebuit.....eu dimineata am fost la banca am vb cu doamna de acolo a deblocat contul dupa care am ramas cu suma de 798 ca restul au luat cei de anaf sau cei de la banca au trimis catre anaf.Eu nu inteleg dupa ce au luat suma respectiva au trimis iar catre angajator unde lucrez ca sa-i instiinteze de prorpire si sa le trimita lor suma restanta.... mie acum seful mi-a zis ca daca nu achit suma trebuie sa suport toate cheltuilele pentru contabila ca el nu accepta asa ceva.(asta fiind problema mea).Cei de la anaf au spus ca nu pot plati esalonat in rate nu exista asa ceva eu nu pot plati toata suma chiar daca nu este mare cu toate ca eu as dori sa platesc in fiecare luna o suma de ..x....fara sa mai trimita catre angajator proprire..cu toate ca astazi a trimis la angajator tinand cont ca tot azi eu luat din salar..
Răspuns la discuția poprire salar
imi cer scuze ca deranjez din nou...in legatura cu proprirea pe salar ....mi-au fost luati cei aprox 40% din total doar ca acum anaf-ul a trimis cerere catre angajator sa le vireze toata suma....din cea mai ramas.....cum pot proceda nu pot da tot salariul lor ...se poate cumva sa fac o cerere lor ca imi asum responsabilitatea de a plati toata suma in curs de 2 luni sa mai fie 2 transe?!eu cand am fost la ei i-am intrebat si au spus ca nu se poate asa ceva..Dar eu cred ca trebuie sa fie o rezolvare.Este lege ca nu au voie sa ia mai mult din 50%din tot salariul,atunci de ce dupa ce au luat 40% au trimis catre angajator ca trebuie sa le vireze suma lor.....
Răspuns la discuția poprire salar
Gata mi-au oprit in jur de 40% din tot salariul.Va multumec pentru informatii!!
Răspuns la discuția poprire salar
va multumesc !
Răspuns la discuția poprire salar
Nelămurirea mea era dacă ei pot și au dreptul de a-mi lua tot salariul ,neavând alte venituri și ținând cont ca am și copil în întreținere. Oricum mâine am sa văd când intra salariul.

Da total de acord ca au voie sa îmi blocheze conturile doar ca nu știam ca au voie sa oprească tot salariul.Dîn putinele mele cunoștințe conturile rămân blocațe pana la finalizarea datoriilor după care pot folosi cardul.eu doar am fost înștiințata de către banca ca am proprie pe suma de... respectiv salariul.Mulțumesc o seara frumoasă

In situatia in care aveti datorii ANAF-ul va poate popri conturile.



Răspuns la discuția poprire salar
Da total de acord ca au voie sa îmi blocheze conturile doar ca nu știam ca au voie sa oprească tot salariul.Dîn putinele mele cunoștințe conturile rămân blocațe pana la finalizarea datoriilor după care pot folosi cardul.eu doar am fost înștiințata de către banca ca am proprie pe suma de... respectiv salariul.Mulțumesc o seara frumoasă

In situatia in care aveti datorii ANAF-ul va poate popri conturile.

Răspuns la discuția poprire salar
va multumesc pentru raspuns.am sa astept data de 15 si am sa vad.Eu am primit pe telefon mesaj de la banca unde mi se vireaza salariul ca am o proprire iar astazi au instiintat si angajatorul unde lucrez ca am proprie pe salariu si ca m-i se ia tot salariu.Mai bine astept data de 15 mai sunt 2 zile.Va multumesc frumos pentru raspuns.O zi cat mai frumoasa
Discuție poprire salar
Buna ziua va deranjez cu o intrebare.Cei de la ANAF au voie sa faca proprire pe tot salariul?O zi frumoasa