avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate sofer_auto_17

Activitate sofer_auto_17

Buna seara,

Am nevoie de ajutor. Am cumparat o masina de la persoana X, care a mintit si eu am gresit fiind de buna credinta, crezand ca imi va da fiscal la masina (sau ca va duce contractul la primarie, ca mai nou ajunge parafa si semnatura sus),

Problema? Domnul X nu este proprietar in acte, si a falsificat actele cu o semnatura fictiva, pe cand actele sunt pe numele Y, si nu are X nici o procura/nimic de la notar ca sa-i permita asemenea mutari. X a avut si un complice, si stiu numele complet al complicelui, dar si angajatorul lui X.

As vrea sa-l dau in judecata pe X, sa-l fac sa plateasca scump pentru aceasta fapta penala - si anume, fals in acte, semnatura falsa, cum o fi termenul legal.

Am vreo sansa daca-mi iau un avocat bun, sa constrang firma Z care il angajeaza pe X ca sa-mi dea numele lui complet si adresa lui (ii stiu doar prenumele, si doar orasul unde locuieste)? Sau ceva cale mai simpla de a inmatricula masina pe numele meu?

Va multumesc!
Buna seara,

Intr-o zi am facut accident cu cineva, din vina acelei persoane. Dupa una si alta, am convenit ca completam formularul de constatare amiabila de accident.

Desi nu era din vina mea accidentul (soferul vinovat a recunoscut), in ziua respectiva mi-era expirata polita RCA.

Ce sa fac? Vreau despagubiri, dar nu vreau amenzi, alte probleme, iar persoana respectiva nu vrea alta cale decat formularul completat.

Va multumesc