avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Florina

Activitate Andreea Florina

Buona ziua,
Suntem doua surori,proprietarele unui apartament in sibiu ,cu domiciliul in strainatate,(suntem in Italia amandoua) ,si avem o prietena care se ocupa de casa in lipsa noastra.
In februarie vecinul de deasupra a inundat apartamentele nostru si cel de sub noi.Nu am facut imediat nimic pentru ca nu eram in tara si pentru ca cel care ne-a inundat a zis sa asteptam sa se usuce ca sa putem face reparatiile.In octombrie a venit un reprezentant al firmei ERGO (asigurarea vecinului ce ne-a inundat).Am facut un proces verbal de constatare si ne-a zis ca trenuie sa asteptam o sapt si apoi sa contactam firma de asigurari la Bucuresti.La sfarsitul dosarului este scris ca trebuie ptr finalizarea dosarului : deviz estimativ reparatie(ce inseamna?) ,act succesiune si imputernicire reprezentant(trebuie facuta la notar?)
Astea sunt intrebarile mele: trebuie sa fac eu evaluarea sumei ptr a zugravi,si trebuie sa fac o imputernicire la notar?(noi am auzit ca banii necesari ,compania de asigurari trebuie sa ne dea banii intr-ujn cont in banca.
va multumesc