avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate manuelacarmen

Activitate manuelacarmen

Buna ziua

Data de la care curg cei 2 ani pentru plata indemnizatiei pentru cc este data de la care se acorda dreptul sau data de la care s-a nascut copilul?
Data de la care se acorda dreptul banesc este ulterioara nasterii copilului.
Multumesc
Stimati domni,

Va rog sa ma sprijiniti intr-o problema. Ce se intampla daca refuz la plata o factura, care nici macar nu a intrat in posesia noastra(a firmei) emisa de o firma de Slovacia, in baza unui simplu formular completat - ce reprezinta aparitia numelui societatii pe un site publicitar? Am discutat astazi cu un reprezentant al firmei straine si i-am spus ca am primit instiintarea de plata prin posta, dar insa nu am intrat in posesia facturii si nu stim pentru ce ner cer 1224 de euro. Acesti bani ar reprezenta dupa cum spun dumnealor aparitia publicitara a firmei noastre pe site-ul lor. Cert este ca daca stiam ca este contracost nu semnam nici un formular, dar am gresit deorece scria unde in subsolul paginii ca serviciile sunt contracost.
Noi le-am trimis astazi o adresa prin care le-am solicitat sa rezilieze orice fel de colaboarare si sa stopeze orice fel de aparitie pe site, deorece nu suntem de acord nici cu suma nici cu faptul ca nu am fost instiintati de valoare inainte de a ni se factura vreun serviciu. Prin urmare nu am confirmat comanda, nu am primit nici o proforma sau factura prin fax sau email. Factura in original ei zic ca trimis-o cu posta insa nu a ajuns la noi.Au spus ca ne vor raspunde in 2 zile.
Intrebarea mea este, se se intampla daca nu platim. Stie cineva vreun caz similar de executare silita la ordinul unei firme externe. Care este legea aplicabila in situatia de fata, a furnizorului = emitentului facturii sau trebuie sa ne ne punem de acord asupra acestui aspect?
Daca nu platim termenul de precriptie a dreptului la actiune e tot de 3 ani ca la noi?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Anulare examen INM
buna tuturor!!!
am urmarit discutiile voastre si sunt speriata complet. eu intentionam sa ma indrept spre admitere inm dar dupa cum vad ca stau lucrurile si la cat de mult trebuie sa inveti.... :-/
ce pot spune? mult succes tuturor care au incercat anul acesta si celor care o vor face in viitor!!!!